REKLAMI GEÇ

IŞİD, 6 şehirle birlikte Denizli’ye silah gömdü

IŞİD, 6 şehirle birlikte Denizli’ye silah gömdü

IŞİD’nin Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilen Kasım Güler, El Bağdadi’nin örgütün yapılanmasını nasıl Türkiye’ye taşıma kararı aldığını anlattı. Güler, örgütün Denizli ile birlikte 6 ile silah gömdüğünü söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Şubat 2022 Çarşamba, 19:41

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Suriye sınırında Haziran 2021’de yakalanarak Ankara’da IŞİD’in “Türkiye Vilayeti” sorumlusu olduğu iddiasıyla tutuklanan Kasım Güler, ifadesinde örgütün Türkiye’de yapılanmasını deşifre etti. DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın ulaştığı Güler’in toplam 74 sayfalık ifadesine göre; IŞİD, Denizli’nin de aralarında bulunduğu 6 şehre silah gömerek mühimmat depoladı.

İfadesinde IŞİD’in 12 ilde örgütlendiğini kaydeden Kasım Güler, örgütün 6 ilde de silah ve mühimmat gömdüğünü söyledi. Güler, ifadesinde örgüte bağlı olan grupları ve gömülen silahları da ayrıntılı olarak anlattı. Nusret Yılmaz’ın “Türkiye Valisi” olduğu dönemde eylemlerde kullanılmak üzere birtakım silahların Türkiye’ye sokulması görevinin İlhamı Balı’ya verildiğini ifade eden Güler, şu iddiaları dile getirdi:
“İlhami Balı, El Bab bölgesinden kaçakçıları kullanarak silahları Türkiye tarafına geçiriyor, kaçakçılar silahları Türkiye sınırlan içerisinde sınıra yakın bir yere gömüyordu. Gömülen yer Türkiye’de bulunan IŞİD’in bir mensubuna bildiriliyor ve bu kişi silahları bulunduğu yerden alarak verilen talimat uyarınca söylenen ilde kendi belirlediği uygun bir yere toprağa gömüyordu. Gömdüğü yerin fotoğraflarını ve koordinatlarını tekrar bize bildiriyordu, silah sevkiyatı bu şekilde yapılıyordu.”

Güler, ifadesinde IŞİD’in silah ve mühimmat gömdüğü illerin İstanbul, İzmir, Mersin, Denizli, Van ve Adana olduğunu açıkladı. Bu silahların eylem yapmak amacıyla gömüldüğünü belirten Güler; silahların kaleşnikof, RPG roketatar, bixi, uzi marka tabanca, susturucu ve bu silahlara ait mühimmatlar olduğunu kaydetti.

Haberin tamamını okumak için linki tıklayın:
İtirafçı Kasım Güler: IŞİD Türkiye′de altı kente silah gömdü | Türkiye | DW | 02.02.2022

Yorumlar

Süleyman   -  Bağlantı 3 Şubat 2022, 01:09

Peki bunlar olurken hükümet neredeydi ne ile meşguldü diye sormak halkımızın hakkı değilmi?

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı