İzmir depreminde görev alan AKUT Denizli ekibi, takdir topladı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İzmir depreminde görev alan AKUT Denizli ekibi, takdir topladı

İzmir depreminde görev alan AKUT Denizli ekibi, takdir topladı

İzmir’de meydana gelen ve yaşanan acılarıyla tüm Türkiye’yi etkileyen İzmir depreminde Denizli’den 26 kişilik AKUT ekibi de ilk saatlerden itibaren görev aldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Kasım 2020 Cumartesi, 12:26

İzmir’de meydana gelen, 114 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği 6,9 büyüklüğündeki deprem, tüm ülkede yürekleri sarstı. Depremin ilk saatlerinde 26 kişilik ekibiyle bölgeye giden AKUT Denizli ekibi de kurtarma çalışmalarının bitirildiği açıklanıncaya kadar canla başla çalıştı.

AKUT Denizli ekibi İzmir’in Bayraklı ilçesinde Barış Sitesi, Emrah Apartmanı, Rıza Bey Apartmanı ve Doğanlar Apartmanında kimi günler 15 saat çalışma yaparak destek verdi.

Afetlere müdahalenin can ve mal kaybını azaltması bilinciyle hareket eden AKUT ekipleri zaman kaybetmeden afet bölgesinde görev aldı. AKUT, afet bölgesinde toplam 17 ekip, 268 gönüllü ve 3 arama köpeği ile arama ve kurtarma çalışmalarında görev aldı. 9 vatandaşımız, enkaz altından çıkarıp sağlık ekiplerine teslim eden AKUT gönüllüleri ayrıca 3 kedi ve 1 tavşanı kurtardı.

“İnsanları Herhangi Bir Yerde Tek Başlarına Ölmeye Terk Eden Bir Toplum Kendisini Kökten Yıkar”
Çalışmalarda ekibiyle birlikte görev alan AKUT Denizli ekip lideri Cengizhan Öztürk yaptığı açıklamada şunları söyledi:


“İnsanları herhangi bir yerde tek başlarına ölmeye terk eden bir toplum kendisini kökten yıkar. AKUT bir sivil toplum kuruluşudur ve nihai amacı da sosyal sorumluluk bilinciyle toplumsal meselelere duyarlılık, güvenli yaşam alanları sağlamak, zorda kalan her canlıya yardım elini uzatmaktır. Bizimle ortak bir şeyleri -ırk akrabalığı, ortak dili, dini, ortak ekonomik çıkarları- olan ve olmayan insanların ölümü ya da zor durumda kalması bizi ilgilendirir. Toplumun formları içindeki akrabalığın etkili bir biçimde tanınmasının ötesinde bir şey daha vardır ki o da muhtaç durumda olan bireylerin kardeşliğidir. Bu kardeşlik, farklı bireylerin görüş talimat ve kaynak mübadelesi ile değil hayat mübadelesi ile gerçek olur. Kişi kendini ötekini yutmak için ağzını açmış bekleyen ölümün yerine tamamen koyduğunda ötekinin kardeşi olur. Akrabalığın ötesindeki bu ortaklığı anlayabilmek için kendimizi, akrabalara en uzak durumda bulmamız ya da hayal gücümüz de kendimizi bu duruma yerleştirmeniz gerekiyor.”
Öztürk, kendilerine hep destek olan İzmir halkına da teşekkür ederken, “Deprem bölgesinde İzmir halkının çok duyarlı hareket etti. Görev alan 17 ekibimizden 268 gönüllümüzü kendi evlatları gibi bağrına basan, tüm ihtiyaçlarımızı anında ve eksiksiz olarak karşılayan güzel İzmir’in güzel insanlarına çok teşekkür ederiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı