Kadınlar 8 Mart anısına dev Muazzez İlmiye Çığ resmi çizdiler - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kadınlar 8 Mart anısına dev Muazzez İlmiye Çığ resmi çizdiler

Kadınlar 8 Mart anısına dev Muazzez İlmiye Çığ resmi çizdiler

Denizli’de kadın derneklerinin oluşturduğu Denizli Kadın Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde 107 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın dev portresini çizdirdi. Altıntop Mahallesi muhtarlığının binasına çizilen dev portre için 8 Mart’ta resmi açılış yapılacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Mart 2021 Pazar, 13:46

Dev portre için 5 öğretmen iki gün süre ile çalıştı. Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi resim öğretmenleri Emel Keysan, Bahar Bilici Öztürk, Pınar Başer ve Hatice Altın Selek önce eskizi hazırladı daha sonra dev portreyi yaptı. Merkezefendi Belediyesi’nin desteklediği projeye ressam Aysun Döner de katkı koydu. İki günde tamamlanan dev resmin bir bölümünde Sümerler ile ilgili görsellere yer verildi. Bir yanına ise ‘Türk Kadını Ata’sına minnettardır’ yazıldı.

UYGAR BİR TOPLUMUN KADIN SEMBOLÜ
Resim öğretmeni Bahar Bilici Öztürk projede keyifle yer aldıklarını belirterek; “Sanatın toplumsal anlamda izleyici ile buluşması çok önemli. Sanat paylaştıkça yankı bulan, bulaşıcı bir güzellik. İnsanlar kendine saklamasınlar. Atölyelerin dışına çıksınlar. Resim daha çok gençle daha çok izleyici ile buluştuğu sürece bizler de hem daha kolay anlaşılacağız hem de yaptıklarımızı daha kolay paylaşacağız. Böylece aslında toplumsal bir sürecin paydaşı olmuş olacağız.

Biliyorsunuz 107 yaşında. Kendisi aslında Osmanlı döneminde doğup Cumhuriyet aydını olarak ömrünü adamış bir kişi. Uygar bir toplumun kadın sembolü olan son Sümer Kraliçesi. Bu noktada onu baş üstü etmemiz gerekiyor. Böyle bir etkinlikten onu da haberdar edebilseydik çok da mutlu olacağına inanıyorum. Elimizde hazır böyle bir kıymet bir değer varken canlı canlı dinlemek lazım” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET KADINI
Denizli Kadın Platformu dönem sözcüsü Gülnur Oymak 8 Mart etkinlikleri kapsamında portrenin yapıldığını belirterek; “Sümerolog bilim insanı Çığ’ın bir Cumhuriyet Kadını olarak çalışmaları hepimize örnektir. Nesiller arası bir köprü görevi üstlenen, 107 yaşında dünyaca ünlü Sümerolog, araştırmaları ve 13 kitabı ile ‘yaşayan’ bir tarihtir.
Sümerlerden Hititlere; Anadolu kadim uygarlıklarını yaşadığımız coğrafyanın nice medeniyetini günümüze taşıyan, 5 bin yıllık tarihi süreci zihin açıcı bir şekilde bilgisini aktararak geleceğe ışık tutan ‘Bilge Bir Çınardır’. Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi Resim öğretmenlerinin katkıları ile Muazzez İlmiye Çığ Portresi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anısına çizilmiştir. Bir Cumhuriyet Kadını olarak çalışmaları hepimize örnektir” ifadelerini kullandı.

Muazzez İlmiye Çığ portresi için 8 Mart günü resmi açılış töreni gerçekleştirilecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı