REKLAMI GEÇ

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’ndan İstanbul Sözleşmesi çağrısı

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’ndan İstanbul Sözleşmesi çağrısı

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılacağı yönündeki açıklamalara tepki gösterdi. Polis ile kadınlar arasında yürüyüş nedeniyle tartışma çıktı, sosyal mesafeli anlaşmayla yürüyüşe izin verildi. Delikliçınar Meydanı’nda açıklama yapan Ebru Koç Acar, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için bir güvence olduğunu belirtti.

Sema Kayılı / DENİZLİHABER / 7 Temmuz 2020 Salı, 20:16

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin revize edileceği veya kaldıracağı yönündeki açıklamalara tepki için Candoğan Parkı’nda bir araya geldi.

Buradan Delikliçınar Meydanı’na kadar yürümek isteyen topluluk polis engeliyle karşılaştı. İzin verilmemesine rağmen ısrarla yürümek isteyen kadınlar ile polis arasında uzun süren gerginlik yaşandı. Polis, sosyal mesafeye uyulması ve pankart açılmaması koşuluyla yürüyüşe izin verdi.

Ellerinde kadın cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çeken dövizler taşıyan grup, Delikliçınar Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Grup adına açıklama yapan Ebru Koç Acar, kadınlara yapılan tüm şiddete karşı olduklarını belirtti.

İstanbul sözleşmesinin kadınların yaşam güvencesi olduğuna dikkat çeken Acar, “Bu şiddet ve tecavüz ortamında güvencemiz olan İstanbul Sözleşmesi’ni dahi yürürlükten kaldırmayı gündemleştirenleri uyarıyoruz. İstanbul Sözleşmesi bizim güvencemizdir. Ellerinizi haklarımızdan çekin. Bu mücadele hayatta kalma mücadelesidir. Bu mücadele katil ve tecavüzcü sisteme çelme takma mücadelesidir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı