Kamu çalışanları eylem yaptı, bordro yaktı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kamu çalışanları eylem yaptı, bordro yaktı

Kamu çalışanları eylem yaptı, bordro yaktı

Denizli Türkiye Kamu Sen İl Temsilciliği’ne bağlı sendika üyeleri artan enflasyon ve döviz kuru nedeniyle maaşlarının eridiğini belirterek ek zam talebinde bulundular, maaş bordrolarını yaktılar.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Aralık 2021 Çarşamba, 15:53

Sendika üyeleriyle birlikte Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı önünde basın açıklaması yapan Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Emre Erdoğan, son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin, memur ve emeklileri ekonomik sıkıntıya soktuğunu ifade etti.

Erdoğan, “Geçen sene bu günlerde 1 dolar 7.90 TL idi. Bugün 14.3 lira ve artış yüzde 81 oranında. Geçen yıl bugünlerde çeyrek altın 724 lira idi, bugün 1.320 lira. Geçen sene bugünlerde 4 kişilik ailenin aylık zorunlu harcaması 7.770 lira idi bugün 9.642 lira, artış %24. Bir sene içinde ortalama memur maaşı 567 dolardan 365 dolara geriledi. Erime %35.6. Geçen sene memur maaşıyla 6.2 çeyrek altın alınabilirken, bugün ancak 3.9 çeyrek altın alınabiliyor. Erime %37. Enflasyon resmi rakamlara göre bile %21.31 ama memur maaşına yapılan zam enflasyon farkı da dahil %16.4. Erime %4.91. Neresinden tutsak elimizde kalıyor; neresinden baksak maaşlar kuşa dönmüş durumda. Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor ve sürekli eriyor. Bu durum küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal aldı. Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk sınırının altında, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır. Toplu sözleşme görüşmeleri de etkisiz sendikalar ve malum konfederasyon yüzünden yaralara çare üretmekten uzak kalmaktadır. Daha 3 ay öce, önümüzdeki yıl için %5+7 gibi komik bir rakama davul zurnayla imza atanlar, bugün yüzleri bile kızarmadan toplu sözleşmenin yenilenmesinden söz ediyor” dedi.

“TİMSAH GÖZYAŞI DÖKÜYORLAR”
Son bir yılda alım gücünün aylık 1.087 lira eridiğini ifade eden Erdoğan, “Biz, o zaman da söyledik. ‘Bu artış ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor. Seyyanen zam içermeyen, refah payı getirmeyen bir zam, en iyi ihtimalle sıfır zamdır. Gelin bu metne imza atmayın’ diye çağrıda bulunduk. O zaman, memurun idam fermanını imzalayanlar, şimdi çıkmış timsah gözyaşı döküyorlar. Bakın yalnızca 1 yıl içinde memurun zorunlu giderlere karşı alım gücü aylık tam 1.087 lira eridi. Bu erime memurun alacak hanesinde dururken, %35-40’lara dayanan gerçek enflasyon karşısında memura ve emekli, %5+7 zam ile 2022 yılını tamamlayamaz. Aylık enflasyon rakamları resmi olarak bile %3-4’lere dayanmışken, verilecek %5 artış bir aylık enflasyonu bile karşılamıyor. Zaten ocak ayında alınacak %5 zam, mart ayı itibarı ile vergi dilimindeki artışa gidecek. Yani bu şartlar altında 2022’de memura gerçek anlamda hiç zam yapılmayacak, maaşlar mum gibi erimeye devam edecektir. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalmakta, aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyümektedir. Enflasyon farkı da alım gücünde bir telafi içermiyor; aksine geç kalmış bir mahsuplaşma ile memur maaşlarına reel anlamda sıfır zam yapıldığının tescili olmaktan öteye gitmiyor. Ama her ne hikmetse kamuoyunda sanki memurların bir eli yağda bir baldaymış gibi afaki maaş rakamları dolaşmaktadır. Halbuki kamuoyundaki rakamlarla memurlarımızın eline geçen rakamlar arasında dağlar kadar fark vardır” diye konuştu.

“MAAŞLAR ACİLEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”
Hükümetin, ivedilikle memur ve emekli maaş zamlarını gözden geçirmesini isteyen Erdoğan, “Enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir. %5+7’nin artık hedef enflasyonla da alakası kalmamıştır. Bu nedenle 2022 için bütün maaş artışlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı, harcamalardaki artışı karşılayacak kabul edilebilir bir oransal artış; geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için ek zam; reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi şart olmuştur. Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı talep etmiyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz” dedi.

Basın açıklamasının ardından memurlar maaş bordrolarını yakarak tepkilerini ortaya koydu.

Yorumlar

AYDINLI   -  Bağlantı 16 Aralık 2021, 08:27

KAMU ÇALIŞANLARININ KAYIPLARI VE MAĞDURİYETLERİ GİDERİLMELİDİR.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı