REKLAMI GEÇ

Kanalizasyon analizi sonuçları: En çok eroin Denizli’de kullanılıyor

Kanalizasyon analizi sonuçları: En çok eroin Denizli’de kullanılıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu ile ilgili bir etkinlikte yaptığı konuşmada Denizli ile ilgili çarpıcı bir bilgi paylaştı. Atık su analizine göre, Denizli en çok eroinin kullanıldığı şehir oldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Ekim 2020 Çarşamba, 21:09

İçişleri Bakanlığı ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği, çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçme konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla “En İyi Narkotik Polisi: Anne” projesini hayata geçirdi.

Uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmasının yürütüleceği proje kapsamında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılımıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığında panel gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Bakan Soylu’nun projenin çıkış hikayesini anlattığı video ve İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk birimlerince rekorların kırıldığı 2019’da gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin video gösterildi.

Kendisinin artırılmış gerçeklik (AR) tekniğiyle çekilen ve metruk bir binada gibi gösterildiği videoda Soylu’nun şu ifadelerine yer verildi:

“Aslında tüm olan bitenin, hep böyle yerlerde olduğunu zannediyoruz. Bizden uzakta, bizim görmediğimiz, bize yakın olmayan yerler. 2017’de uyuşturucudan ölen 941 gencin, sonraki yıl 657 ve 
geçen yıl ölen 342 gencin de zaten buralarda yaşadığını ve buralarda yitip gittiğini düşünüyoruz. Kim bilir, belki de onları kimsenin tanımadığını, kimsenin özlemediğini zannediyoruz. Geçen yıl yakaladığımız 11 milyon captagonun, 8,6 milyon ectasynin, 20 ton eroinin, 64 ton esrarın, metamfetaminlerin, kokainlerin ve daha belki adını bile duymadığımız o zehirlerin hepsinin, 
sadece buralarda kullanıldığını zannediyoruz. PKK mağaralarında yakaladığımız uyuşturucu haplar da belki şuralarda bir yerlerdedir.”

Uyuşturucu bağımlıları üzerinde yaptıkları son araştırmada, bağımlıların yüzde 89,8’inin annesinin, ev hanımı olduğu ve bağımlıların uyuşturucuyu kullandığı yerler arasında ilk sırayı yüzde 47,5 ile kendi evlerinin aldığını belirten Soylu, bağımlıların uyuşturucuyu sadece metruk ve terk edilmiş alanlarda değil, insanların gözü önünde kullandığına dikkati çekti.

Soylu, yayınlanan videodaki konuşmasında şunları kaydetti:
“Kıymetli anneler, her şey sizin elinizde. Çocuklarımızı korumak, onları bu zehirden uzak tutmak için bu mücadeleyi birlikte vermeliyiz. Bizler dışarıda onlara bu zehrin ulaşmasını engellemeye çalışırken sizlerin de içeride çocuklarınızın davranışlarını izlemenizi, bizimle iletişim halinde olmanızı ve bu mücadelede bize kılavuzluk etmenizi istiyoruz. Sizlerin feraseti ve evlatlarınıza olan sonsuz sevginizle bu mücadeleyi başaracağımıza inanıyoruz. Şimdi haydi, hep birlikte iş başına.””
Bakan Soylu, 18 büyük şehirde atık suların analiz edildiğini ve en çok eroin kullanımının Denizli’de olduğuna dikkat çekti.

Bakan Soylu’nun moderatörlüğünde panel
Daha sonra Bakan Soylu’nun moderatörlüğünü yaptığı, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Bursalı, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim Hakkı Seydioğulları, Yeşilay Genel Müdür Yardımcısı Egemen Akyüz, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi temsilcisi Dr. Şafak Şahiner, toplum gönüllüsü Aynur Karabulut ve anne Duriye Özlü’nün konuşmacı olarak yer aldığı panele geçildi.

SGK’nın uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde rol alması
Panelin açılış konuşmasını yapan Soylu, uyuşturucuyla mücadele toplantılarına ve alınan kararlara değinerek “Alamadığımız bir karar var. Onu da inşallah önümüzdeki dönemlerde alabiliriz. Uyuşturucu müptelası olan insanlarımızın tedavisinde Sosyal Güvenlik Kurumumuzun hem madden hem de manen aktif rol almasıdır.” diye konuştu.

Projenin çıkış hikayesini anlatan Soylu, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının “Narkolog Projesi” kapsamında uyuşturucu madde kullanan ve satanlara ilişkin profilleme çalışmasından elde edilen verilerin bu projenin başlatılmasında önemli bir yeri olduğunu ifade etti.

“90 bin metruk binayı yıktık, 15 binini de restore ettik”
Soylu, “Narkolog araştırmamızda iki sonuç çıktı, evde kullanıyorum, metruk binalarda kullanıyorum. 100 bini aşkın metruk binaya operasyon başlattık ve bunların 90 bine yakınını yıktık. Yıkamadığımız 15 binini de tamamen restore ettik ve onların metruk bina olarak kullanılmasını engellemeye çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında, okul çevrelerinde yoğun güvenlik önlemleri aldıklarını parklara, arabalara, stüdyo tipi dairelere denetimler düzenlediklerini anlatan Soylu, uyuşturucu kullanımından kaynaklı 2016’da 921 ölümün gerçekleştiğini ve bunun azaltılmasına yönelik yürütülen çalışmayı anlattı.

Bu sayının 2017’de 941’e yükseldiğini anımsatan Soylu, yürütülen mücadele sonucu uyuşturucu kullanımından kaynaklı ölümlerin 2018’de 657’ye, 2019’da 342’ye düştüğünü dile getirdi.

Soylu, 2020 yılı için bu sayıyı 300’ün altına indirmeyi düşündüklerini söyledi. (AA)

Yorumlar

Acem Diyor   -  Bağlantı 10 Kasım 2020, 12:32

İranlıları kovalım sonra bir daha analiz edelim. Burada hristiyanlaştırıp kanadaya, amerikaya götürüyorlar. Çoğu gay, lezbiyen. İstiklaldeki düğün salonunda paskalya partileri ile kutlama yapıyorlar. İranlı gitsin Suriyeliler kalsın.

Bilal   -  Bağlantı 9 Ekim 2020, 07:15

Bazen Denizli de kalmak veya gezmek istemiyorum yollar çok güvensiz sokaklar caddeler aşırı güvensizlik hakim.

Bilal   -  Bağlantı 9 Ekim 2020, 07:13

Ayrıca eskiden hep örnek veriyorduk Denizli ye niye mı İranlısı Afganlısı Suriyelisi Tacikistanlısı bunlar yoktu sokaklarda çocuklar korkmadan oynardı şimdi küçük çocuk elinde bıçak silah uyuşturucu haplar ne oluyoruz diyorum….

Bilal   -  Bağlantı 9 Ekim 2020, 07:09

Bakın kardeşim öyle boş konuşmakla olmaz mesela bir mahalle vereyim Karşıyaka ya temizleyin alıp salıveriyorsunuz bu böyle olmaz indiriniz 15 yıl bir fiil yatması lazım .Fetö Pkk Deaş Mafya Uyuşturucu ile mücadele böyle olması lazım.acımak yok.

Süleyman Akyol   -  Bağlantı 8 Ekim 2020, 02:43

PKK mağaralarında bulduğumuz haplar belki de buradadır ne demek? Haber mi yanlış aktarıldı? Ben mi yanlış anladım? Operasyonda bulunan hap imha edilmez mi?

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı