REKLAMI GEÇ

Korona vakaları sıfırlanmıştı, yine başa mı döndük?

Korona vakaları sıfırlanmıştı, yine başa mı döndük?

Maske kullanımını zorunlu hale getiren ilk şehir olan Denizli’de iki kez sıfırlanan korona vakaları yeni normalleşme süreci ile yeniden hortladı. Kentte 4’ü bebek 28 kişi tedavi altında tutuluyor. Acıpayam’da işçilerini maskesiz çalıştıran bir tekstil firmasında 9 pozitif vakaya rastlandı. İl Sağlık Müdürlüğü alarma geçti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Haziran 2020 Cuma, 14:36

Corona virüs ile mücadelenin örnek kenti Denizli’ye yeni normalleşme yaramadı, pozitif vakalar yeniden görünmeye başlandı. Acıpayam’da bir tekstil firmasında işçilerin maskesiz çalıştığı tespit edildi, işletme kapatıldı. Fakat işçilerden 9’unda pozitif vakaya rastlandı.

VAKALAR SIFIRLANMIŞTI
23 Nisan’dan itibaren korona vakalarını kontrol altına almayı başaran Denizli’de 11 Mayıs günü toplanan İl Hıfzıssıhha Meclisi örnek bir karara imza atarak maske kullanımını zorunlu hale getirmişti.

Bu uygulamadan sonra kentteki vaka sayısı giderek azaldı. Önce özel hastaneler ardından Servergazi Devlet Hastanesi ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesi pandemi kapsamından çıkarıldı. Salgınla mücadelede büyük aşama kat eden Denizli’de Mayıs ayı içinde önce 5 gün daha sonra 8 gün hiç pozitif vakanın görülmediği zamanlar oldu. Kentte sadece Devlet Hastanesi pandemi hastanesi olarak bırakıldı.

YENİ NORMALLEŞME VAKALARI ARTIRDI
1 Haziran’da başlayan yeni normalleşme kararları Denizli’ye yaramadı. Sosyal mesafenin hiçe sayılması, maskenin doğru kullanılmaması ve pazar yerlerinde oluşan kalabalıklar vakaların yeniden artmasına neden oldu. Tedbirleri hiçe sayan işletmeler de sürece katkı koydu. Denizli’de 24’ü yetişkin 4’ü bebek toplam 28 korona hastası olduğu belirtildi. Bebek hastalardan birinin yetişkinlerden ise 8’inin yoğun bakımda tedavi gördüğü kaydedildi.

ÖRNEK İLÇEDE KORKUTAN MANZARA
Gönüllü olarak dış dünya ile bağını keserek kendini izole eden Acıpayam’da da vakalar birden artış gösterdi. Önce ulaşımı durduran, ardından tamamen ziyareti kapatan ilçede bir dönem sıfırlanan korona vakaları bir tekstil işletmesinin dikkatsizliği nedeniyle yeniden ortaya çıktı. 36 kişinin çalıştığı işletmede mesai sırasında maske kullanılmadığı ve sosyal mesafeye uyulmadığı tespit edildi, işyeri hakkında işlem yapılarak kapatıldı. Tüm çalışanlarının korona testine alınan işletmedeki 9 işçide korona virüsüne rastlandı. Bu işçiler Denizli’ye getirilerek tedavi altına alındı. İşletmenin kalan 24 işçisi ise karantinaya alındı.

Denizli’de yürüttüğü çalışmalarla kentteki vakaları sıfırlamayı başaran İl Sağlık Müdürlüğü yeniden olağanüstü tedbirler aldı. Vakaların artmasında en önemli etkenin vatandaşların kurallara uymaması olarak gösterildi.

ALTEN: YENİDEN SINIRLAMA GETİRİLMELİ
Denizli Tabip Odası Başkanı Meral Alten, Denizli’nin yanı sıra Uşak’ta da artış olduğunu söyledi. Her gün güncel verileri aldığını söyleyen Alten, “Sonuçlar gösteriyor ki pozitif vaka sayısı her gün artıyor. Maske kullanımını zorunlu hale getirdikten sonra Denizli’de durum çok iyiydi. Hatta hastalığı tamamen sıfırlamıştık. Fakat şehirlerarası ulaşımın açılması, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü insanlara yönelik kısıtlamanın gevşetilmesi, lokantaların açılması, toplu taşıma kullanılması gibi etkenler sayesinde hasta sayısı arttı. Bu bizim için sürpriz bir gelişme değil. Biz Denizli’de yeniden kısıtlamayı öneriyoruz. Vaka sayısı artmadan kısıtlama uygulanmalı” diye konuştu.

BAŞKAN ŞEVKAN: KORKUYORUZ
Acıpayam’da korona virüse karşı seferberlik başlatan AK Partili Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, “Burada kapı kapı dolaştık ve koronanın ne kadar tehlikeli bir hastalık olduğunu anlattık. Ben belediye başkanı olarak değil bir hekim olarak bu ziyaretleri gerçekleştirdim. Tüm işletmeleri tek tek dolaştım. Görüyorsunuz bu işin şakası yok. Bir işletmede yaşanan dikkatsizlik yeniden vakaların ortaya çıkmasına neden oldu. İlçemizde koronayı sıfırlamıştık. Sonuçlar negatif geliyordu ve çok mutluyduk. Rahat rahat hastaneye gidip geliyorduk. Artık yine korkuyoruz” dedi.

Şevkan hastalığı anlatmak için yeniden tüm işletmeleri ziyarete başladığını belirterek, “Tedbir almaya çalışıyoruz. Herkesi uyarıyoruz. En önemlisi vatandaşların tedbirlere uyması. Bunu sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Yorumlar

Denizlili Vatandaş   -  Bağlantı 20 Haziran 2020, 03:30

18 yaş ve 65 yaşa kısıtlama getirilmeli diyorsunuz ama bir tek bu yaşta insanlar yaşamıyor Denizli de biz ne yaptık da yasak aldık başkaları gezsin bize kısıtlama gelsin ne güzel oluyor gerçekten teşekkür ederiz. Saygılarımla

Atakan   -  Bağlantı 19 Haziran 2020, 18:45

Tüm Türkiye’de cuma namazı cami dışında kılınırken Merkezefendi ilçesinde camilere cemaat alınıyor, ayrıca bu hafta ilk sünnet de kılındı. Insanlarımız caminin içinde diye seccadesiz geliyor ve hiç bir denetim yok.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı