Kuraklıktan etkilenen Büyük Menderes Nehri'nde su seviyesi yükseldi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kuraklıktan etkilenen Büyük Menderes Nehri’nde su seviyesi yükseldi

Kuraklıktan etkilenen Büyük Menderes Nehri’nde su seviyesi yükseldi

Yaz aylarında etkili olan kuraklık nedeniyle birçok bölgede suları tamamen çekilen Büyük Menderes Nehri’nde yağışlarla birlikte debi yükselmeye başladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Aralık 2021 Perşembe, 14:36

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden doğan, Uşak, Denizli ve Aydın’dan geçerek Ege Denizi’ne dökülen Büyük Menderes Nehri son yağışlarla normale dönmeye başladı.

Sezon başında kuraklıktan dolayı endişe yaşayan, DSİ’nin sadece 2 kez sulama izni vermesine rağmen iyi bir sezon geçirdiklerini dile getiren çiftçiler, son günlerdeki yağışlarla 2022 sezonuna umutlu girdiklerini kaydetti.

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, “Ekim ayında DSİ tarafından yapılan toplantıda önümüzdeki yıl için yüzde 50 kuru, yüzde 50 sulu tarım olacağı söylendi. Ama Allah son zamanlarda iyi yağışlar verdi. Bu şekilde devam ederse kuraklıktan eser kalmayacak diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yağışlarla birlikte Büyük Menderes Nehri’nde su seviyesinin yeniden yükseldiğini vurgulayan Kaykı, bu durumun üreticiyi umutlandırdığını ve sevindirdiğini dile getirdi.

Yağmurun yanı sıra kar yağmasını da umut ettiklerini ifade eden Kaykı, şöyle devam etti:

“Şu anda topraklarımız suya doydu ama bu yeterli değil. Barajlarda suyun yeterli olmadığını öğrendik. Birkaç ay önce Menderes Nehri’nin üzerinde yürümüştük. Suyun hiç akmadığını görmüştük. Şimdi ise 2 metreye yakın su var. Menderes bizim kalbimiz, eğer bu akmazsa bizim de kalbimiz atmaz, üretemeyiz. Çünkü su olmadan ürünün yetişmesi mümkün değil.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı