REKLAMI GEÇ

Laiklik Platformu 5 Şubat’ta eylem kararı aldı

Laiklik Platformu 5 Şubat’ta eylem kararı aldı

Denizli’deki 29 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Laiklik Platformu 5 Şubat’ta eylem kararı aldı. Platform sözcüsü Odabaşıoğlu, siyasi partileri, odaları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşları destek olmaya davet etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Ocak 2024 Pazartesi, 17:54

Denizli’de faaliyet gösteren 29 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Denizli Laiklik Platformu, laiklik karşıtı eylemleri protesto etmek amacıyla eylem yapacak. Platform üyeleri Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklamasında bulundu. Platform adına konuşan Dönem sözcüsü Ayşegül Odabaşıoğlu; ‘Laiklik’ ilkesinin, 1924 Anayasası’na 5 Şubat 1937 tarihinde yapılan değişiklikle; 2. maddeye devletin nitelikleri olarak ‘Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılâpçıdır’ biçiminde girmiştir. Daha sonra 1961 Anayasası’nda ve son olarak 1982 Anayasası’nın 2. maddesinde laiklik ilkesi Cumhuriyetimizin nitelikleri arasına ‘Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzur, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir’ şeklinde yer almıştır. Anayasamızın 4. maddesinde laiklik ilkesi, değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez temel nitelikleri arasında sayılmıştır. 5 Şubat 1937’de Anayasamız ile güvence altına alınan laiklik ilkesi, din, vicdan ve ibadet hürriyetinin güvencesi olması yanında aklın, bilimin, hukukun üstünlüğünün esas alındığı onurlu bir yaşam biçiminin de temelini oluşturur. Laik devlet tüm yurttaşlarına eşit mesafede yaklaşırken onları tebaa ya da kul değil eşit yurttaşlar olarak niteler” dedi.

“LAİKLİK KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”
Laikliği yok etmeye yönelik tüm uygulamaları ve politikaları şiddetle eleştirdiklerini ifade eden Odabaşıoğlu; “Laiklik ilkesini yok saymaya yönelik uygulama ve saldırılara karşı ‘Laiklik Kırmızı Çizgimizdir.’ 5 Şubat 2024 tarihinde, saat 17.00’de tüm demokratik kitle örgütlerini, sendikaları, odaları, siyasi partileri, yurtseverleri ve halkımızı sesimizi yükseltmeye Çınar Meydanı’na davet ediyoruz. Laiklik yoksa demokrasi, adalet, özgürlük, insan hakları da yok. Bugün laikliği kazanma mücadelesinde yerini al” diye konuştu.

Yorumlar

AAA   -  Bağlantı 30 Ocak 2024, 16:04

laiklikle ilgili sıkıntı mı var ki eylem yapacaksınız.

Ahmet   -  Bağlantı 30 Ocak 2024, 09:16

Bunlar uslanmaz şımarık bebeler gibi Atatürk e Laikliğe sığına sığına o boykot bizim bu eylem bizim derken 2000 yılına kadar bu ülkeye zarar ettirdiler hep darbe hep muhtıra bir tane olsun faydalı bir projeniz olsun ayıp ayıp Atatürk ün kemikler sızl

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı