REKLAMI GEÇ

Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun

Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun

Milletin iradesini ve ulusal egemenliği temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yıldönümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Nisan 2023 Pazar, 09:21

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de açıldı ve millet egemenliği resmen hayata geçirildi. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bu önemli günü, Türkiye’nin geleceği olan çocuklara armağan etmişti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Denizli protokolü de kutlama mesajları yayınladı.

ALİ FUAT ATİK
DENİZLİ VALİSİ

Vatan toprağını korumak ve o topraklar üzerinde özgürce yaşamak uğruna verilen amansız mücadelenin meyvesi, milli egemenliğimizin sembolü, demokrasi tarihimizin köşe taşlarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 103. yılını kutlamanın haklı gururunu yaşıyor; istiklalimizin, egemenliğimizin ve yarınlarımızın teminatı, hayatımızın ümidi, kıymetli çocuklarımızın bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın sevincini paylaşıyoruz.

23 Nisan; kalbi özgürlük aşkıyla çarpan, nefsinden çok, sonraki nesli düşünen, hürriyet yolunda kader birliği yapmış aziz milletimiz için bir dönüm noktasıdır. 23 Nisan, ecdadımızın birlik ve beraberlikten ödün vermeden kendi kaderine hâkim olmak için başlattığı büyük ve onurlu yürüyüşün en önemli adımıdır.

23 Nisan, egemenliğin milletimize ait olduğunun tescillendiği, Türk milletinin ebeden bağımsız yaşama hakkına sahip olduğunun cümle âleme ilan edildiği, demokrasimizin ve çağdaş Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı gündür.

23 Nisan, varlığımızın güvencesi ve yarınlarımızın sahibi biricik çocuklarımız için şenlik; ecdadımızın emanetini koruyup ve daha da geliştirmeye çalışan bizler için büyük bir gurur günüdür.

Ülkemiz, “Hâkimiyet, bilakayduşart milletindir.” sözlerini şiar edinen Meclisimizin çabalarıyla geride bıraktığımız 103 senede büyük mesafeler katetmiştir. Devrin en güçlü devletlerine karşı yokluk içinde var olma mücadelesi veren bir ülkeden, dünyanın sayılı devletleri arasına girmeyi başaran bir ülke haline gelmiştir. 23 Nisan 1920 tarihi; bir asrı aşan bu süreçte, aziz milletimizin yaşadığı her türlü değişim ve gelişimin miladı olmuş; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın hediye edildiği çocuklarımız, ülkemizin çağdaşlaşma ve büyüme sürecinde üstlendiği sorumluluğu hakkıyla yerine getirmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, uluslararası dostluğa ve barışa giden yolun çocukların elinde yükseleceği görmüş; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm çocuklara armağan etmiştir. Bu bayramın varisi olan evlatlarımızın Cumhuriyetimize ve değerlerine sahip çıkma bilinci ve sorumluluğuyla hareket ederek çalışacaklarına, ecdadımızdan teslim aldıkları emaneti daha da geliştirerek atiye teslim edeceklerine dair inancımız sonsuzdur. Biliyoruz ki ülkesini ve milletini seven, bilim ve teknolojiye hâkim, milli ve manevi değerlerimize bağlı bir nesil olarak yetişen çocuklarımız, yakın bir gelecekte ülkemizin yönetiminde söz sahibi

olarak aziz milletimizin ufuklarını aydınlatacak, büyük Türkiye’yi omuzlarında yükseltecek ve tüm dünyanın özlediği barış ve kardeşliğin tesisi için çaba sarf edeceklerdir.

Sevgili Çocuklar,
Sizler en değerli varlığımız, neşe kaynağımız, mevcudiyetimizin, egemenliğimizin ve geleceğimizin teminatısınız. Kahraman ecdadımızın asil kanlarıyla sulanan bu cennet vatanın gerçek sahipleri sizlersiniz. Büyük işler başarmış bir milletin varisleri olarak sizler, elinizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirecek, şanlı tarihimizden aldığınız güçle daha büyük başarılara imza atacaksınız. Bütün hayallerimiz sizlerin üzerinedir.

Bu duygu ve düşünceler ile temiz yürekleri ve gülen gözleriyle hayatımıza anlam katan sevgili çocuklarımızın ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, çocuklarımızı gözlerinden öpüyorum. Bizlere özgür bir vatan bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ilk Meclisin kahraman üyelerini, bu aziz vatanın huzur, güven ve bütünlüğü için hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

OSMAN ZOLAN
DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103. yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. 23 Nisan 1920’nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, bundan tam 103 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yapıldığını ve Türk milletinin, kendi kendini yönetebilen, bağımsız bir devlet olarak varlığını tüm dünyaya kabul ettirdiğini kaydetti. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Türk milletinin mücadele ve azmi sayesinde kazanılmış bir zaferin de simgesi olduğunu vurgulayan Başkan Zolan, “Cumhuriyetimizin temellerinin de atıldığı 23 Nisan 1920 millet iradesinin vücut bulduğu gündür. Büyük Önder Atatürk’ün ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dediği gibi o gün millet egemenliğine dayanan bir demokrasi anlayışı vücut bulmuştur” ifadelerini kullandı.

Mesajında çocuklara da seslenen Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Sevgili çocuklar, bugün sizler için çok özel bir gün. Sizler bizim geleceğimiz, gözbebeğimizsiniz. Sizlerin mutlu, sağlıklı ve eğitimli bir şekilde geleceğe hazırlanmanız çok önemli. Çünkü sizler, ülkemizin geleceği için en büyük umut kaynağısınız. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak yarınlara sağlıklı ve güven içinde ulaşmanız için tüm imkânlarımızı seferber etmeye, yeteneklerinizi keşfetmeniz ve kendinizi geliştirmeniz için her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz. Bu vesilelerle, bayramımızı tüm kalbimle tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelemizin tüm kahramanlarını, TBMM’yi kuran ecdadımızı ve bu vatan için kanını döken, canını veren kahramanlarımızı minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

AVNİ ÖRKİ
PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANI
Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 103’üncü yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Belediye Başkanı Örki mesajına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle başladı; “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz”.
Mesajında, 23 Nisan Türk Milleti’nin sonsuza kadar bağımsızlığının bütün dünyaya ilanı olduğunu ifade eden Başkan Örki, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk tüm dünya çocuklarına 23 Nisan’ı bayram olarak armağan ederek, çocuklarımızı ne denli önemsediğini ve güvendiğini yukarıdaki sözleriyle belirtmiştir. Ne haklı bir güvendir. Çocuklarımız geleceğimizin teminatı, geleceğimizin ışığı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 103 yıl önce, zorlu mücadelelerden zaferle çıkmış bir millete en güzel hediyeyi vermiştir. 23 Nisan işgallere karşı milli birlik ve beraberlikle verilen mücadelenin somut sonuçlarından biridir. 23 Nisan tüm dünya çocuklarının bayramı olması vesilesiyle de dostluk, kardeşlik gibi sevgi bağlarının pekiştirilmesi noktasında da önemlidir. Pamukkale Belediyesi olarak da, ecdadımız gibi bizlerde çocuklarımıza daha da güzel bir gelecek için güveniyor, güvenmekle kalmıyor onlara inanıyoruz. İlçenin yerel yönetimi olarak da, geleceğimiz için çocuklarımızın eğitimden kültüre, spordan sanata, bilime her alanda gelişimlere katkı vermek için önemli adımlar atıyor, desteklerimizi sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz. Çocuklarımız için, geleceğimiz için, bize emanet edilen bu güzel vatanda, ay yıldızlı bayrağımızın ilelebet dalgalanması için mücadelemizi sürdüreceğimizin sözünü vererek, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türk Milleti’nin bağımsızlığı uğruna mücadele etmiş olan tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize saygılarımızı sunuyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun” dedi.

ŞENİZ DOĞAN
MERKEZEFENDİ BELEDİYE BAŞKANI
“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 103. Yılını büyük bir onur ve gurur ile anıyoruz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk çocuklara olan sevgisinin ve inancının karşılığı olarak bu anlamlı günü bayram olarak çocuklara armağan etmiştir. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın gülümsediği aydınlık bir ülke için mücadeleye devam etmeliyiz. Sevgili çocuklar, bugün sizin gününüz! Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nızı yürekten kutluyor, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir gelecek diliyorum”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı