Muhtarlar santrale karşı tek ses oldu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Muhtarlar santrale karşı tek ses oldu

Muhtarlar santrale karşı tek ses oldu

Kale ve Tavas’ta santralden etkilenecek köylerin muhtarları tek ses oldu, yapılmak istenen Avdan Termik Santrali’ne karşı çıktı. 16 muhtar ile 2 ilçenin ziraat odası başkanları ve sivil toplum kuruluşları, santralin yapılmaması için yetkililerden destek istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Mayıs 2020 Pazartesi, 12:21

Tavas’ın Avdan Mahallesi yakınlarına yapılmak istenen santrale karşı Tavas ve Kale’de santralden etkilenecek 16 köyün muhtarı, 2 ilçenin ziraat odası başkanı ve çeşitli sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada, santralin yerleşim yerlerine çok yakın olduğu hatırlatıldı ve buradaki yaşamın tehlikeye atıldığı vurgulandı.

BU MÜCADELE HER TÜRLÜ SİYASAL GÜCÜN ÜSTÜNDEDİR
Muhtarlar, santrale karşı bölge halkı başta olmak üzere kentin her kesiminden tepkiler geldiğini belirterek, santrale karşı başlatılan mücadelenin her türlü siyasi gücün üstünde ve hukuk sınırları içinde olduğunu ifade etti.

Muhtarlar, mücadelenin santral projesi ile tehlikeye atılan insan hayatı, bitki örtüsü, temiz olduğu ÇED raporu ile belgelenen bölgenin havası ve suyu, bölge halkının ekmeğini kazandığı topraklar ve doğal yaşam olduğunu ifade etti.

MEZARLAR VE TARLALAR YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA
Yatırımcı şirketin ruhsat alanının 3 bin 800 hektar olduğunu aktaran muhtarlar, “Ruhsat alanın büyük bir bölümü Avdan Mahallesi içinde, geri kalan kısmı ise Adamharmanı, Kırköy, Narlı, Sofular, Kayapınar ve Denizoluk sınırlarında. Avdan’ın yerleşim alanı dışında kalan tüm toprakları ruhsat sahası içinde yar alıyor. Avdan halkının evleri dışında mezarlığı, ekim alanları, ormanlık alanları ve su kaynakları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

TÜM KESİMLERDEN DESTEK BEKLİYORLAR
Muhtarlar, santralin yapımının iptali için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Denizli Valisi Hasan Karahan, Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tavas ve Kale belediye başkanları, tüm siyesi partilerin Denizli ve bölge milletvekillleri, siyasetçiler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve toplumun her kesiminden destek beklediklerini ifade etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı