Okul bahçesinde trafoya Sol Parti’den tepki - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Okul bahçesinde trafoya Sol Parti’den tepki

Okul bahçesinde trafoya Sol Parti’den tepki

Atalar Mahallesi’ndeki Saadettin Kıbrıslıoğlu İlköğretim Okulu bahçesine yapılmak istenen trafoya Sol Parti’den de tepki geldi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Kasım 2020 Perşembe, 12:19

Yazılı bir açıklama yapan Sol Parti İl Başkanı Orhun Çoban, “Saadettin Kıbrıslıoğlu İlkokulu’nda bulunan anaokulunun bahçesine ilçe belediyesi, kaymakamlık ve milli eğitim müdürlüğü tarafından trafo yapılmasına izin verilmesi çocuklarımızın geleceği için tehlikelidir” dedi.

0-14 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda yüksek gerilim hatlarına 500 metreden yakın mesafede yaşayan çocuklarda lösemi riskinin 8.8 kat fazla olduğu ortaya çıktığını dile getiren Çoban, “Çevreye radyasyon yaymakla kalmayıp zaman zaman patlamalara da neden olduğunu biliyoruz. Okulun bahçesine elektrik trafosu yapmak çocukların hayatını riske sokmaktır” diye konuştu.

“ÖLÜM TEHLİKESİ İBARESİ”
Çocukların ‘ölüm tehlikesi’ ibaresinin olduğu bir trafonun dibinde oyun oynamalarının sağlığı ve güvenliği ile okul kurallarının ihlal edildiği anlamına geleceğini belirten Çoban, “Bu durumun milli eğitim bakanlığının iş sağlığı ve güvenliği genelgesine göre de hukuka aykırı. Trafonuzu yapacak başka alan bulun, çocuklarımızın sağlığından uzak durun” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı