Optikçilerden muafiyet tepkisi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Optikçilerden muafiyet tepkisi

Optikçilerden muafiyet tepkisi

16. Bölge Optisyen Gözlükçüler Odası, 27 Nisan’da muafiyet kapsamında yer almalarına rağmen 3 gün sonra yeni bir karar ile sektörün muafiyet dışına çıkarılmasına tepki gösterdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Mayıs 2021 Pazar, 10:51

Koronavirüs önlemleri kapsamında getirilen 18 günlük tam kapanma sürecinde yasaktan muaf tutulan sektörler 27 Nisan’da açıklanmıştı. İlk açıklamada yasaktan muaf tutulan sektörler arasında yer alan opislen ve gözlük mağazaları, 30 Nisan’da açıklanan yeni bir karar ile kapanan sektörler arasına alındı.

16. Bölge Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Hasan Erişkin karara sert tepki gösterdi. İçişleri Bakanlığı’nın 27 Nisan tarihli yazısı ile tam gün sokağa çıkma kısıtlaması döneminde sağlık sektöründe yer alan ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerlerinde çalışanların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduklarını belirten Erişkin, “Bu resmi yazı doğrultusunda optisyen-gözlük mağazaları kapanmadan muaf tutulmuş, bunun yanında Özel ve Devlet Hastaneleri göz polikliniklerin de göz muayeneleri ile hizmet vermeye devam etmektedir. Fakat 30 Nisan tarihli yeni bir yazı ile sağlık statüsünde olan optisyen ve gözlük mağazaları ile İşletme cihazı servis ve satışını yapan iki sağlık meslek dalının sokağa çıkma muafiyeti kaldırılmıştır” dedi.

Gözlük ve lenslerin insanların en önemli ihtiyaçları arasında yer aldığını belirten Erişkin, “Bunlar olmadığında insanların sağlıklı görememesi sebebi ile oluşabilecek kazalar neticesinde ölümlere veya kalıcı hasarlara neden olacaktır. Diğer taraftan inşaat malzemeleri satan işyerleri, temel ihtiyaç olmayan kuru yemişçi, telefoncu gibi meslek dallarının muaf olduğu ortamda, insanlığın en temel ihtiyacı görme yeteneğinin kısıtlanmasının çok yanlış olduğu kanısındayız” dedi.

Gözlüğün sağlık ve insan yaşamındaki yerini hafife alan kişi ve mercilerden taleplerini dile getiren Erişkin, “Çocuklarının, kendilerinin, annelerinin, babalarının, mesai arkadaşlarının bir de şoförlerinin gözlüklerini ve lenslerini çıkarıp toplasınlar ve 19 gün boyunca hiç kullanmasınlar. Bakalım ne hissedecekler. Birçoğu okuyamayacak, yürüyemeyecek, ders çalışamayacak, tv izleyemeyecek, araç kullanamayacak, baş ağrısı çekecekler, çocukların tedavisi aksayacak ve bu süre 1-2 gün değil 19 gün sürecek.
Şimdi soruyoruz; biz optisyen ve gözlük mağazaları hizmet vermeye devam etmeli miyiz, yoksa kapanmalı mıyız?” dedi.

Yorumlar

Dr Emre   -  Bağlantı 2 Mayıs 2021, 22:52

Böyle tam kapanma mı olur diye söylenip başkasını örnek göstererek herkes muafiyet istiyor. Allah akıl fikir versin…

hd   -  Bağlantı 2 Mayıs 2021, 15:12

Çok haklılar,kuruyemişçinin açık olduğu yerde böyle bir uygulama olur mu?

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı