REKLAMI GEÇ

Orman yangınlarına ‘yapay zeka’ ile anında tespit

Orman yangınlarına ‘yapay zeka’ ile anında tespit

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kulelerdeki kameralara kurulan yapay zeka sistemiyle orman yangınlarının daha kısa sürede tespit edileceğini bildirdi. Geçen yaz, Muğla, Antalya’da bir çok yangın meydana gelmiş ve binlerce hektar alan zarar görmüştü, yapay zeka sistemiyle kısa sürede tespit edilen yangınlara anında müdahale edilecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Şubat 2022 Cumartesi, 13:34

Geçen yıl Denizli, Muğla ve Antalya başta olmak üzere çeşitli illerde aynı anda birden fazla noktada başlayan ve günler süren orman yangınlarını anımsatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sonrasında yangını kısa sürede tespit ve müdahale etme konusunda çalışma yaptıklarını belirtti.

Yangına haber aldıktan sonra 2003’te 40 dakika olan ilk müdahale zamanının 12 dakikaya indirildiğini aktaran Pakdemirli, haber alma süresini minimize etmeye yönelik projeye yoğunlaştıklarını ifade etti.

“YANGINLARDA BİR SANİYENİN, BİR DAKİKANIN ÇOK ÖNEMİ VAR”

Havanın çok kurak, nemin çok düşük, rüzgarın, sıcaklığın yüksek olduğu zamanların daha sık yaşanacağına işaret eden Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Bu hava koşullarını yeni normal olarak kabul etmemiz lazım. Yangınlarda bir saniyenin, bir dakikanın çok önemi var. Özellikle haber alana kadar geçen süreyi minimize etmek istiyoruz. Bakanlığımıza ait birçok kameramız, kulelerimiz var. Bunların bazıları insanlı, bazıları insansız. Bir dumanı anında tespit edip, anında bunu bir alarm haline getirip, en yakın ekibe bildirmeyle alakalı bir proje yürüttük. Bunu da birkaç ay içinde Antalya’dan kurmaya başladık. Şu anda tüm Türkiye’de ormana bakan yangın kameralarında yapay zeka sistemini gerçekleştiriyoruz. 2022 sezonu için iyi bir hazırlık olacak. Buradaki ana amaç, haber aldıktan sonra hızlı bir şekilde oraya intikal ediyoruz ama haber alma, tespit etme sürecimizi de mutlaka minimize etmemiz gerekiyor. O yüzden bir yapay zeka çalışması başlattık.”

KULELERİ İNSANSIZLAŞTIRMA HEDEFİ

Yapay zeka sistemiyle dumanlanmanın hızlı şekilde fark edilebildiğini vurgulayan Pakdemirli, sistem sayesinde gözden kaçmaların engelleneceğini ve ilk tespit ile müdahalenin daha kısa sürede olmasının sağlanacağını kaydetti.

Pakdemirli, bir ağacın bile korunması için gerekli tüm yatırımları yaptıklarına değinerek, “2022’nin sonunda tüm kulelerimizi insansızlaştırmayla ilgili bir hedef koyduk, normalde bu hedef 2025’ti. Bunun tabii ki tasarruf tarafı var, biraz yatırım tarafı var. Özellikle yangınların tespiti açısından bize çok faydası olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

Bakış Açısı   -  Bağlantı 5 Şubat 2022, 15:22

İnsanları eğitmek/ öğretmek, neyi ne zaman nasıl yapacağını bilmelerini sağlamakla başlamalı. Dışardan alınan cihazlar işe yaramaz… Milli Eğitimi nasıl da yok etti AKP MHP ile beraber… CHP nasıl seyretti… Önce bu masaya bir yatırılacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı