REKLAMI GEÇ

Ormanlık alanlarda sıkıyönetim. Piknik, mangal ve konaklama yasaklandı

Ormanlık alanlarda sıkıyönetim. Piknik, mangal ve konaklama yasaklandı

Denizli uzun yıllar ortalamasının çok üzerinde sıcaklıklarla boğuşuyor. Yağmurlu dönemin ardından birden ısınan hava, ormanlar için de risk oluşturmaya başladı. Denizli Valiliği, 31 Ekim tarihine kadar belirlenen alanlar dışındaki ormanlık bölgelerde konaklama, piknik ve mangalı yasakladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Temmuz 2023 Perşembe, 11:11

Denizli Valiliği, aşırı sıcaklıklar ile birlikte ormanlık alanlardaki yangın riskinin artması nedeniyle bazı radikal önlemler aldı. Valilikten yapılan açıklamada, “Meteorolojiden alınan veriler doğrultusunda önümüzdeki günlerde ilimizde sıcaklık değerlerinin yükseleceğinden dolayı, hava şartlarına ve insani faktörlere de bağlı olarak yangın riskinin artabileceği değerlendirilmiştir” denildi.

Açıklamada devamla şu görüşlere yer verildi:

“25.04.2023 tarih ve 2023/1 karar nolu Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonunun kararları ile aynı komisyon kararının 9. maddesinde belirtilen “Yangın riskinin yüksek olduğu dönemlerde yangına hassas ormanlık alanlara, ilgili mevzuat hükümleri gereğince ek karar alınmadan Denizli Valiliğinin ilan edeceği duyuru ile belirlenecek tarihler arası girişler kısıtlanacaktır.” hükmü doğrultusunda 31.10.2023 tarihine kadar “mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik kullanım alanlarının dışında” kalan ormanlık alanlarda piknik yapmak, konaklamak ve mangal, semaver vb. amaçlarla ateş yakmanın yasaklanmasına, izin verilen mesire alanlarında da belirtilen tarihler arasında saat 20.00’den sonra ateş yakmaya izin verilmemesine karar verilmiştir.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı