PAÜ’nün internet altyapısına yerli koruma - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ’nün internet altyapısına yerli koruma

PAÜ’nün internet altyapısına yerli koruma

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile Pamukkale Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Netinternet Bilişim Teknolojileri Firması arasında, PAÜ’nün dijital altyapısının iyileştirilmesi ve çeşitli nedenlerle internet erişiminde yaşanabilecek sorunların önüne geçebilmek adına protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile Netinternet Bilim Teknolojileri A.Ş. yıllık değeri yaklaşık 150 bin TL olan bu hizmeti Pamukkale Üniversitesi’ne hibe etmiş oldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Şubat 2021 Salı, 16:47

PAÜ ve Pamukkale Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Netinternet Bilişim Teknolojileri A.Ş arasında yapılan ve internet erişiminde yaşanabilecek sorunların önüne geçilebilmesine yönelik hizmet alımına ilişkin protokol, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ile Netinternet Bilişim Teknolojileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Osman Makal arasında imzalandı.

İmzalanan protokol ile Netinternet Bilim Teknolojileri A.Ş. yıllık değeri yaklaşık 150 bin TL olan bu hizmeti Pamukkale Üniversitesi’ne hibe etmiş oldu.

Rektörlük Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda düzenlenen protokol törenine Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Makal’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar ile Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mesut Aydınlı katıldı.

Pamukkale Teknokent bünyesinde, Netinternet Bilim Teknolojileri firması tarafından geliştirilen yüzde 100 yerli Netinternet WAF (Web Application Firewall) servisi aracılığı ile korumaya alınan PAÜ’nün internet altyapısı, siber saldırılar ve olası diğer erişim sorunlarına karşı güçlendirildi. Denizli’nin en yüksek internet altyapı kapasitesine sahip olan şirketin tüm olanaklarını kullanarak tamamen ücretsiz olarak vereceği bu hizmet ile artık kendi otonom (ASN) numarasına sahip olan PAÜ, internet altyapısı konusunda başka hiçbir devlet üniversitesinde olmayan altyapısal özelliklere, çok operatörlü bir internet yedekliliğine kavuşmuş oldu.

Protokole ve alınacak hizmete yönelik açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde internet erişiminin kesintisinin devam etmesi büyük önem arz etmektedir. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Üniversitemizin mevcut fiziki ve teknik alt yapılarını analiz edip iyileştirme süreçlerini hızla başlattık. Öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecinde, internet erişimi konusunda herhangi bir aksaklıkla karşılaşmamaları adına Netinternet Bilişim Teknolojileri A.Ş. ile bir hizmet alım protokolü imzaladık. %100 yerli geliştirilen teknoloji ile koruma altına alınan internet altyapımızın başka hiçbir devlet üniversitesinde olmayan altyapısal özelliklere kavuşmuş olmasından dolayı son derece mutluyuz. Teknokentimiz bünyesinde çalışmalarını sürdüren Netinternet Bilişim Teknolojileri A.Ş. firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Osman Makal’ın şahsında firma yetkililerine ve yoğun mesai harcayan Üniversite personelimize teşekkürlerimi sunuyorum. Ülkemizin yerli ve milli teknolojiler alanında yaptığı çalışmalara katkı sunma gayreti içinde olan Üniversitemizde yerli teknolojilerin kullanılmasına öncelik veriyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı