REKLAMI GEÇ

Şap nedeniyle canlı hayvan ticareti tamamen yasaklandı: Hastalık çok hızlı bulaşıyor

Şap nedeniyle canlı hayvan ticareti tamamen yasaklandı: Hastalık çok hızlı bulaşıyor

Denizli başta olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinde görülen şap hastalığı yayılmaya devam ediyor. Denizli’deki canlı hayvan pazarları kapatıldı, işletmeler arası hayvan ticareti yasaklandı. Veteriner Hekim Behiye Dündar, “Çok hızlı bir şekilde sürüye, ahırın içerisine bulaşan bir hastalıktır. 6 aydan küçük olan buzağılarda ölümcül olduğunu net söyleyebiliriz. Çok ciddi bir ekonomik kayıptır. Sadece aşılamalarla önüne geçilebilir” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Mart 2023 Pazar, 12:13

Türkiye’de hayvancılık sektörünü derinden etkileyen şap hastalığı alarmı yaşanıyor. Farklı illerde yaklaşık 2 aydır görülen SAT-2 serotipi şap hastalığı riskine karşı önlem olarak Denizli’de de önlemler alındı. Öncelikle canlı hayvan pazarları kapatıldı ve hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Son olarak da Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde Vali Yardımcısı Abdullah Etil başkanlığında İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu toplandı. Komisyon, işletmeler arasındaki canlı hayvan ticaretini de yasakladı.

Veteriner Hekim Behiye Dündar, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, şap hastalığının geviş getiren hayvanları etkileyen viral bir hastalık olduğunu belirterek, “Maalesef şap hastalığı oldukça ekonomik kayıplara neden olan viral olan ve çok hızlı bir şekilde sürüye, ahırın içerisine bulaşan bir hastalıktır” dedi.

“Süt ve et verimi kaybına sebep olur”

Şap hastalığının ağız içerisinde, meme bölgesinde veya tüysüz bölgelerde yaralar şeklinde ortaya çıktığını anlatan Dündar, şunları kaydetti:

“Yaptığı ateşten dolayı durgunluk mutsuzluk verir. Enfeksiyondan dolayı hayvanın yeme gücünü kısıtlar. Bu da süt ve et verimi kaybına sebep olur. Aylarca çalışıp büyüttüğümüz hayvanlarımızın 10 gün içerisinde eriyip bir ekonomik kazanç oluşturamadığını görürsünüz. Hastalık sonucu toparlanma aylarca vakit alır. 6 aylıktan küçük buzağılarda da kalpte oluşabilecek odaklardan dolayı ölümlerde gerçekleşir. Şap hastalığı ölümcül değildir ama yavrularda ölümcül olduğunu net söyleyebiliriz. Sürünün tamamı hatta yaklaşık 400 metre çevresinde kuşlarla, havalarla, toprakla temas halinde bulaşabilir. Çok ciddi bir ekonomik kayıptır. Hayvanlar açısından da neredeyse yüzde 50’ye yakın kayıp oluşturmaktadır.”

“Sadece aşılamalarla önüne geçebilecek bir hastalıktır”

Sadece aşılama yöntemiyle hastalığın önüne geçilebileceğini belirten Dündar, “Maalesef viral bir hastalık olduğu için net bir tedavi önerilmemektedir. Sadece aşılamalarla önüne geçebilecek bir hastalıktır. Düzenli aşılamaların yapılması, ülke genelinde, bölge genelinde, karantinaya almak, hayvan giriş çıkışını yasaklamak. Böylece başka bölgelere de yayılımını birazda olsa önüne geçer” diye konuştu.

“Geviş getiren hayvanlarda görülüyor”
Dündar, “Ağırlıklı sığırlarda ve koyunlarda görülmektedir. Geviş getiren gruplarda yani. İnekler, danalar, besi danaları, koyunlar, özellikle gebelerde yavruya kadar giden yüksek ateşten dolayı yani sadece et kaybımız değil, yavru kayıplarımız gebelik kayıplarımız gibi bir sürü zarar yaşanır” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı