SGK İl Müdürü’nden yapılandırma uyarısı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

SGK İl Müdürü’nden yapılandırma uyarısı

SGK İl Müdürü’nden yapılandırma uyarısı

SGK İl Müdürü Abdullah Mersin, yapılandırmayla ilgili açıklama yaptı, vatandaşları bu imkandan yararlanmaya çağırdı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Ocak 2021 Perşembe, 14:18

Yazılı bir açıklama yapan SGK İl Müdürü Abdullah Mersin, 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanuna ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Vatandaşlara kuruma olan borçlarını yeniden yapılandırma ve taksitlendirme imkanı sağlandığını belirten Mersin, 2020 Ağustos ayı öncesi kesinleşmiş olan sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının primleri, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları ve yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakların yapılandırma kapsamında olduğunu kaydetti.
Mersin, “Yapılandırılan borçlara ilişkin olan gecikme cezası ve gecikme zamları silinerek yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ) oranında güncelleme yapılacak, yapılandırılan borcun peşin olarak ödenmesi halinde ise hesaplanan tutardan da %90 oranında ayrıca indirim yapılacaktır. Yapılandırılan borçlar, ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 veya 18 taksit şeklinde de ödenebilecektir.
Genel Sağlık Sigortası prim borçları hariç olmak üzere Vatandaşlarımızın bu imkanlardan yararlanabilmeleri için 1 Şubat 2021 tarihi bitimine kadar Müdürlüğümüze veya ilgili Sosyal Güvenlik Merkezlerine şahsen veya internet üzerinden başvuruda bulunmaları ve başvuru üzerine yapılandırılan alacaklara ilişkin ilk taksit (peşin ödeme seçeneği tercih edilmiş olanlar dâhil) ödemelerini 31 Mart 2021 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası prim borçları için Başvuru şartı aranmadığından 2020 yılı Ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin olup bu kanunun yayımı tarihinden önce Genel Sağlık Sigortası kapsamında tahakkuk ettiği hâlde ödenmemiş olan prim borçlarının 30/4/2021 tarihine kadar ödenmesi hâlinde gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek, ayrıca Genel sağlık sigortası kapsamına alınan sigortalılarımızdan tescili yapılmış olup da gelir testine hiç başvurmayanların 31/3/2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları halinde genel sağlık sigortası primleri, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk ettirilecektir” dedi.

Tanınan sürenin sonuna yaklaşıldığını hatırlatan Mersin, “Son başvuru tarihinin yaklaşması nedeniyle oluşabilecek yoğunluğun önüne geçmek amacıyla, borcu bulunan işverenlerimiz ve sigortalılarımızın son günü beklemeden internet üzerinden ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurarak yapılandırma fırsatından yararlanmaları faydalarına olacaktır” dedi.

Yorumlar

MEHMT EJDAR   -  Bağlantı 22 Ocak 2021, 03:15

yapılandırma iyi de bankalarla yapılan protokol bir işe yaramıyor ihya borcunu ödeyip emekli olacağız ama bankalar SİCİLE BAKIP ONAYLAMIYOR.
BU SİCİL OLAYINADA BİR EL ATILSA

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı