Siyasiler orman yangınlarını değerlendirdi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Siyasiler orman yangınlarını değerlendirdi

Siyasiler orman yangınlarını değerlendirdi

Ülkenin dört bir yanında orman yangınları devam ederken Denizli’ye gelen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, orman yangınlarını değerlendirdi. CHP İl Başkanı Çavuşoğlu da yazılı açıklama yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Ağustos 2021 Pazartesi, 10:42

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek,  partisince Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “İktidar İçin Atılım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, zor bir dönemden geçildiğini belirterek, bu zorlukları ve bundan çıkışı gördüklerini ifade etti.

Ülkedeki orman yangınları nedeniyle herkesin büyük üzüntü yaşadığını vurgulayan Perinçek, “İnsanlarımız, beslediğimiz davarımız, ineğimiz, hayvanlarımız, ağaçlarımız telef oluyor ve hepimiz bu acıları yürekten paylaşıyoruz. Türk milletine başsağlığı diliyoruz ve aynı zamanda geçmiş olsun diyoruz. Mesele sırf bu yangın değil. Bir kere bu yangının bir doğa afeti olmadığının farkındayız. Türkiye’ye yönelik planları hepimiz zaten yaşıyoruz. Cephelerden gelen kahraman askerlerimizin, polislerimizin, köy korucularımızın, üzerinde ay yıldızlı al bayrağımız serili o naaşları önünde saygı duruşları zaten yaşadığımız dönemin çok çarpıcı bir tablosu. ABD’nin üzerimize sürdüğü PKK teröristlerine karşı, FETÖ’ye karşı mücadeleden geçiyor Türkiye. Türkiye bugün insanlığın bir ön cephesi haline geldi. Doğu Akdeniz, Güneydoğu’muz, işte şimdi Türkiye’nin her yeri, her yeri bir ön cephe haline geldi” dedi.

PERİNÇEK: DÜŞMAN ZATEN TÜRKİYE’YE YÖNELİK HASMINI İLAN EDİYOR

Türkiye’ye yönelik tehditlere işaret eden Perinçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların böyle oradan buradan bir kazayla efendim yok mangal devrilmiş de yok efendim kibrit düşmüş de falan filan, bu masallara hiçbir şekilde kanmayacak kadar bilinci olan, aklı başında olan bir Türk devleti var. Devletimizin yaptığı açıklamaya göre 91 yerde şu anda o yangınlar önlenmiş, bazı yörelerimizde hala o ateşle Türkiye savaşıyor, Türk milleti savaşıyor. Böyle 90-100 yerde mangal devrildi, kül yere serpildi, sigara izmariti atıldı falan filan bunların hikaye olduğunun farkındayız. Çünkü Türkiye’ye yönelik tehditler zaten ilan ediliyor. Düşman zaten Türkiye’ye yönelik hasmını ilan ediyor. ABD Başkanı Biden, hem seçilmeden önce hem seçildikten sonra Türkiye’yi hedef aldığını, hangi güçleri birleştireceğini, partilerin isimlerini tek tek sayarak, bir iktidar projesi peşinde olduğunu açıklamıştır. Onun için düşman belli, düşman kavi, düşman yılanvari. Bütün insanlık dışı hedeflerini Türkiye’ye karşı açıklamış, namlularını Türkiye’ye çevirmiş. Bakınız Türkiye’nin etrafı ABD üsleriyle çevrilmiştir.”

ÇAVUŞOĞLU: YANGINLARDA TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN KAYIPLAR YAŞANDI

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Orman yangınlarının bir Türkiye gerçeği olduğunu belirterek, zamanında alınmayan önlemler nedeniyle kilometrekarelerce ormanın yok olduğunu ve telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşandığını söyledi.  Yaşanan bu felaket karşısında hükümetin çaresiz kaldığını ifade eden Çavuşoğlu, “Geçmiş yıllarda yangınlara anında müdahale eden ve büyümeden söndüren Türk Hava Kurumu’na ait uçaklar hangarda çürümeye terkedilirken, yüksek fiyatlara yabancı ülkelerden kiralanan uçaklar yetersiz kalmıştır. Neredeyse her bakana birer uçak tahsis edilirken ormanlarımız için yangın söndürme uçakları çok görülmüştür. Yaşanan bu felaketler karşısında hükümetin çaresizliği ve krizi yönetim tarzı bizleri daha derinden üzmüştür, yangın söndürmek için uçağı olmayan ülkemde Cumhurbaşkanı ve Bakanlar özel uçaklarla felaket bölgesine gitmekte Cumhurbaşkanımız ise havadan izlemekte, çay harareti alır anlayışını yanlış anlamış olacak ki vatandaşımızın kafasına çay fırlatmaktadır” dedi.

“VATANDAŞLARI DÜŞÜNÜN”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara da değinen Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımızın açıklamaları, felaketten zarar görenlere ev yapılacağı kredilerinin öteleneceği nakdi destekler yapılacağı yönünde. Bunun yanında yitip giden canlarımızdan telafisi mümkün olmayan zararlarımızdan söz etmemektedir. Doğanın ve yaban hayatın yüzlerce yılda eski haline dönemeyeceği düşünülmeksizin, yine paranın betonun her sorunu çözeceği anlayışıyla yaklaşmaktadır. Daha yangınlar devam ederken kararnameler çıkararak Turizm bakanlığı eliyle değişiklikler yapılması, yapılaşma yetkisinin Turizm Bakanlığına verilmesi içimizi daha da acıtmıştır. Görüntü odur ki iktidar hala kupon arazi peşindedir.

Vatandaşlarımız, her felaketten sonra iban numarası istenirken hatırlanır olmuştur. Yangın olur iban, salgın olur iban, sizler iban isteyecek makamlarda değilsiniz bu durumlarda vatandaşının ibanına para gönderecek makamlardasınız. Artık gelin şatafatınızdan debdebenizden vezgeçin birazda vatandaşlarınızı düşünün, bu tür felaketler olmadan önlem alın ya da nasıl çözüm üretiriz diye düşünün” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı