REKLAMI GEÇ

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara 2 aydan 1 yıla kadar hapis

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara 2 aydan 1 yıla kadar hapis

Alınan son tedbirler gereği sokağa çıkma yasağına 65 yaş üstü vatandaşların yanına 20 yaş altında olanlar da eklendi. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara ilk olarak para ceza verilecek, direnenler ise 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak

Ali İbileme / DENİZLİHABER / 4 Nisan 2020 Cumartesi, 10:08

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Vali Hasan Karahan’ın başkanlığında olağanüstü toplanarak COVİD-19 tedbirleri hakkındaki İçişleri Bakanlığı genelgesini uygulamaya koydu. Bu tedbirlere göre 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

20 yaş altı kişilere uygulanacak sokağa çıkma yasağı kuralları 65 yaş üzeri ile aynı olacak. 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına uymayanlardan para cezası kesiliyor. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara Kabahatlar Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392 lira idari para cezası kesiliyor.

Para cezasına rağmen evine dönmeyenlere; Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak.

.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı