Türkiye'nin 'diri fay' haritası: Kritik durumdaki 24 kent - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Türkiye’nin ‘diri fay’ haritası: Kritik durumdaki 24 kent

Türkiye’nin ‘diri fay’ haritası: Kritik durumdaki 24 kent

Türkiye’de merkezinden diri fay hattı geçen kentlerin sayısının 24 olduğu bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aykan, söz konusu 24 kentin risk altında olduğunu öne sürdü. Denizli listede var mı? İşte o 24 şehir…

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Kasım 2021 Perşembe, 10:43

En etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde olan Türkiye’de; Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattı olmak üzere 3 büyük fay hattı bulunuyor.

Uzmanlar küçük çaplı fay hatlarıyla birlikte yurdun büyük bir bölümünün deprem tehdidi altında yer aldığını belirtiyor. Türkiye’de bulunan diri fay hatları ve bu fay hatlarının hangi şehirlerin altından geçtiği merak ediliyor.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan konuyla ilgili son bilgileri verdi.

Türkiye’nin önemli bir bölümünün deprem tehlikesi ve riski altında bulunduğunu kaydeden Aykan, “Diri Fay haritasına bakıldığında; 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip yaklaşık 500 diri fay bulunmaktadır” dedi.

Aykan, “Bu faylardan özellikle kırılma zamanı gelmiş olanların yani sismik boşluk olarak tanımladığımız, yerleşim yerlerinden geçenler büyük risk oluşturmaktadır. Marmara Denizi içindeki Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey koluna ait fay segmenti ve Balıkesir-Gökçeyazı Fayı da sismik boşluktur ve Buralara çok dikkat edilmesi gerekir” diye konuştu.

Son çalışmalara göre merkezinden diri fay geçen şehir sayısının 24’e yükseldiği bilgisini veren Aykan, risk altında olduğunu öne sürdüğü illeri şöyle sıraladı:

Balıkesir

Kocaeli

Bursa

Bolu

Sakarya

Manisa

İzmir

Aydın

Muğla

Denizli

Burdur

Kütahya

Eskişehir

Konya

Aksaray

Tokat

Kayseri

Osmaniye

Hatay

Kahramanmaraş

Erzurum

Erzincan

Hakkari

Bingöl

Yorumlar

Ali Güven   -  Bağlantı 19 Kasım 2021, 09:37

İstanbul cumhurbaşkanlığı kararıyla listeden çıkarıldı herhalde :))

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı