REKLAMI GEÇ

Vali Atik’ten 15 Mayıs Milli Mücadele günü mesajı

Vali Atik’ten 15 Mayıs Milli Mücadele günü mesajı

Vali Ali Fuat Atik, Denizli’nin milli mücadeleye katılışının yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Mayıs 2022 Cumartesi, 10:52

15 Mıayıs’ta, Denizli halkının Müftü Ahmet Hulusi Efendi önderliğinde işgale, zulme, haksızlığa karşı başkaldırdığını belirten Vali Atik, bu tarihin bölgede uyanış fitilinin ateşlenmesine vesile olduğu şanlı bir gün olduğunu söyledi.

Vali Atik, “Bugün, bağımsızlık ruhunun Türk’ün karakterinde her daim var olduğunun, milletimizin kutsal vatan toprağını düşman postallarına ezdirmediğinin tüm dünyaya ilan edildiği kutlu bir gündür. Ecdadın 15 Mayıs 1919 günü gösterdiği bu haklı tepki, dünyaya örnek olmuş Kurtuluş Savaşımızın ilk adımlarından birinin şehrimizde atılmış olması açısından ayrı bir gurur, şehrimiz halkının öngörü ve ferasetini göstermesi açısından ayrı bir kıvanç kaynağıdır. Ne mutlu bizlere ki böyle bir şanlı geçmişin, kahraman ecdadın mirasçılarıyız!

15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in Yunan kuvvetlerince işgalinden sadece 4 saat sonra, vatan sevgisini canından üstün tutan kahraman Denizli halkı, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin taşıdığı liva-ül hamd altında toplanarak toprağını, kutsalını savunmak üzere milli mücadele meşalesini yakmıştır. O gün cennetmekân Müftümüz Ahmet Hulusi Efendi’nin “Elinizde hiçbir silahınız olmasa dahi üçer taş alarak düşman üzerine atmak suretiyle mutla¬ka fiili mukabelede bulununuz.” sözüne kulak veren Denizliler, düşmanın bu topraklara ayak basmasına müsaade etmemiş, bizlere kurtuluş günü olmayan bir şehir emanet etmiştir. Aziz milletimizin özgürlüğüne kastedildiği bir dönemde tutsaklığa başkaldırarak giriştiği bu mücadele, bugün, bu topraklar üzerinde hür ve egemen yaşamamızın vesilesi ve başlangıcı olmuştur.

Denizli’mizde 15 Mayıs 1919 tarihinde yanmaya başlayan Millî Mücadele meşalesi, o günden bugüne yine aynı azim ve kararlılıkla yanmaya devam etmektedir. Ecdadımızdan aldığımız bu meşaleyi aynı ruhla geleceğe taşıyacağınızdan hiç şüphem yoktur. Nitekim yüzyıllar önce Kazıkbeli, Miryokefalon savaşlarında Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu, bütün dünyaya haykıran bu aziz millet 15 Temmuz gecesi de işbirlikçi hainlere Çardak önlerinde geçit vermeyerek vatanseverliğini bir kez daha ispat etmiştir. Bundan böyle bize düşen görev, daha önce çok defa yaptığımız gibi birlik beraberlik içinde kalarak düşmana asla fırsat vermemek, şanlı ve şerefli geçmişimizden ders alarak bize emanet edilen vatan toprağını, manevi değerleri bir öncekinden daha iyi bir biçimde gelecek nesillere teslim etmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Mücadelesi’nde Denizli halkına önderlik eden Müftü Ahmet Hulusi Efendi’yi, Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını, birlik ve beraberliğimiz için canlarını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı