YÖK’ten ‘adrese teslim kadro’ya düzenleme: Yönetmelik değişti - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

YÖK’ten ‘adrese teslim kadro’ya düzenleme: Yönetmelik değişti

YÖK’ten ‘adrese teslim kadro’ya düzenleme: Yönetmelik değişti

Son olarak Pamukkale Üniversitesi’nin eski rektörü Hüseyin Bağ’ın imam hatip lisesi öğretmeni eşi Derya Bağ’ı üniversite kadrosuna almak için açtığı ‘kişiye özel’ sınavla gündeme gelen ‘adrese teslim kadro’ ilanlarına YÖK düzenleme getirdi, yönetmelik değişti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Mart 2021 Salı, 12:20

Üniversitelerde öğretim üyesi alım ilanlarında başvuru koşulu olarak, adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak, ayrıca ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara yer verilemeyecek.

Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliği ile 12 Haziran 2018 tarihli Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinin “genel şartları” düzenleyen maddesine, “İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez.” fıkrası eklendi.

Buna göre, üniversitelerde profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi alım ilanlarında başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak, ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek.

YÖK, bazı akademik kadro alımlarında yaşanan durumlardan rahatsız olmuştu
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni düzenlemeye ilişkin Twitter’dan paylaşımda bulundu.

Yeni YÖK olarak ilk kez hayata geçirdikleri YÖK Akademik Kariyer Liyakat Projesi’nin tanıtım toplantısında, bazı akademik kadro alımlarında yaşanan durumlardan rahatsız olduklarını ve bunları engellemeye yönelik düzenlemeler yapacaklarını ifade ettiklerini hatırlatan Saraç, bu kapsamda yükseköğretim kurumlarının akademik kadro istihdamında liyakat ve fırsat eşitliğini artırmak amacıyla Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde yaptıkları düzenlemenin bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti.

Saraç, yeni düzenlemeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Yaptığımız bu çalışma neticesinde, profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek. Belirli bir adayı tanımlayan özel şartların öğretim üyesi alımlarındaki atama ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve fırsat eşitliğini, rekabet ve kaliteyi önceleyen bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve akademisyen adaylarımız açısından hayırlı olmasını dilerim.”

DENİZLİ SKANDALI
Adrese teslim kadro, en çok Pamukkale Üniversitesi ile anılan terimlerden biri oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası göreve gelen Hüseyin Bağ, imam hatip lisesinde öğretmen olan eşi Derya Bağ’ı önce Pamukkale Üniversitesi’nin Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin idari kadrosuna aldı. Ardından Derya Bağ’ın CV’sinde yer alan referansların aynısı akademik kadro ilanında yer aldı. Derya Bağ, yazılı sınava girdi ve sözlü sınava girmeye hak kazandı. Bu aşamada YÖK, Hüseyin Bağ’ı görevden aldı. Olay tüm Türkiye’de infial yaratmıştı.

Yorumlar

Kemal ATLIHAN   -  Bağlantı 10 Mart 2021, 11:01

Böyle başa böyle tıraş

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı