REKLAMI GEÇ

Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kuruluna yeniden atandı

Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kuruluna yeniden atandı

İzmir Belediye Başkan adaylığı için görevinden istifa eden Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla yeniden Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeliğine atandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Kasım 2020 Cumartesi, 11:39

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnameleriyle Nihat Zeybekci daha önce ayrılmak zorunda kaldığı Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeliğine yeniden getirildi.

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle birlikte eski ekonomi bakanı Nihat Zeybekci Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeliğine getirilirken, İbrahim Şenel ise Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına atandı.

Ekonomi bakanlığından ayrıldıktan sonra bir süre sonra bu göreve getirilen Zeybekci, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Ak Parti’den aday olmak için görevinden istifa etmişti. Zeybekci yeniden Ankara’daki görevine döndü.

Ekonomi Politikaları Kurulunda kimler var? Kurulun görevleri ne?

Nihat Zeybekçinin atandığı Ekonomi politikaları kurulunda Yiğit Bulut, Dr. Cemil Ragıp Ertem, Gülsüm Azeri, Hakan Yurdakul, Doç. Dr. Hatice Karahan, Korkmaz Karaca, Mehmet Ali Akben, Meltem Taylan Aydın, Prof. Dr. Servet Bayındır, Doç. Dr. Zeynep Müjde Sakar bulunuyor.

Ekonomi Politikaları Kurulunun görevleri ise şöyle:

Ekonomik istikrarla ilgili gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek.

Ekonomik konularda araştırmalar yapmak.

Küresel ve ulusal ekonomi ve kalkınma konularıyla ilgili gelişmeleri izlemek, değerlendirmek gerektiğinde araştırmalar yapmak.

Ekonomik güvenlik ve ekonomik savunmaya ilişkin ilke ve esasların tespitine, güncelleştirilmesine yönelik politika önerileri oluşturmak.

Gerektiğinde gelir azaltıcı veya harcama artırıcı önerileri izlemek ve değerlendirmek, uygun görülenler hakkında etki analizleri yapmak.

Bölgesel gelişme alanında ulusal düzeyde genel politikaların ve önceliklerin belirlenmesi amacıyla çalışmalar yapmak, önerilerde bulunmak.

Kamu ve özel sektör tarafından yapılan yatırımların süreçlerini hızlandırma amacıyla öneriler geliştirmek.

İhracata dönük üretim stratejilerine yönelik politika önerileri geliştirmek.

Ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik stratejilerin ve eylem planlarının oluşumuna katkıda bulunmak.

Faizsiz finans sisteminin daha hızlı geliştirilmesi ile ülkemizin uluslararası finans merkezi vizyonuna katkı sağlanması amacıyla politika önerileri geliştirmek.

Finansal sistemin bütününe sirayet edebilecek sistemik risklerin belirlenmesi, izlenmesi ve bu tür risklerin azaltılması için gerekli tedbir ve politika önerilerini tespit etmek.

Gümrük ve iç ticaret politikalarının oluşturulması ve uygulanmasıyla ilgili görüş bildirmek ve bu konularda araştırma ve çalışmalar yapmak.

Devlet desteklerinin ilke ve esaslarının belirlenmesi amacıyla politika önerileri geliştirmek.

Yorumlar

Bakış Açısı   -  Bağlantı 8 Kasım 2020, 12:49

Komedi-Trajedi-Felaket…

Bilal   -  Bağlantı 7 Kasım 2020, 20:51

Dolar ‘ın Türkiyede artması demek Türkiyenin Yeni Türk Lirasına hazırlandığına işarettir Ekonomi de yaşanan tüm bu değişimler bunu gösteriyor ayrıca Tüm Dünyada bir Kriz varsa Biden seçilirse illa ki Dolara müdahale edecektir.

Musa Bakan   -  Bağlantı 7 Kasım 2020, 18:21

Denizli mizin ve ülkemizin gururu Nihat ZEYBEKCİ Bakanımızin tecrübesi ve liyakatiyla başarılı olacağına güvenimiz tamdır. Rabbim yar ve yardımcısı olsun.

basicman   -  Bağlantı 7 Kasım 2020, 13:22

bunlar ne çare işler..eskiyi arıyorlar yani kasanın dolu olduğu zamanlar.kasanın doluluğunu kendilerinden keramet zannediyorlar.ama nafile..az biraz daha yenecek kaldımı diye bakınıyorlar..sonra tufan..akrep misali etraf ateş çemberi olunca bakalım..

ismail   -  Bağlantı 7 Kasım 2020, 12:09

sanırım iktidar doların daha erken 10 TL olmasını istiyor. zeybekçi 2015 yılında 1 dolar 1 TL olacak demişti. demek ki sözünü tutmaya tersten geldi : 1 TL = 10 TL olacak???

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı