REKLAMI GEÇ

Boyadan çıkan hediye kuponları pahalıya patladı

Boyadan çıkan hediye kuponları pahalıya patladı

Denizli’nin Tavas İlçesi’nde, tadilat yaptığı evde boya kutularından çıkan ve 15 lira olduğu ileri sürülen hediye kuponları ile dört kapı demirini ev sahibine vermeyerek güveni kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında dava açılan boya ve sıva ustası Mustafa Keskin’e 300 gün hapis cezası verildi. Hapis cezası önce 6 bin lira paraya, ardından çevrilirken, kamuda günde 2 saat olmak koşuluyla 300 gün çalışarak cezasını çekmesine karar verildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Ocak 2015 Pazar, 10:31

Ramazan ÇETİN/ DENİZLİ, (DHA)
Tavas Asliye Ceza Mahkemesi Zabıt Katibi Hüseyin Kadıoğlu, 9 yıl önce evinin tadilatı için sıva ve boya ustası 45 yaşındaki Mustafa Keskin ile işçilik için 900 lira karşılığında anlaştı. Evinde yapılacak tadilatın malzemelerini ise Hüseyin Kadıoğlu, kendisi aldı. Sıva ustası Mustafa Keskin, belirlenen sürede evin tadilatını tamamladı. Ancak, Kadıoğlu, aldığı boya kutularından promosyon olarak çıktığını ileri sürdüğü toplam 15 liralık nakite de çevrilebilen hediye kuponu ile tadilat yapılan evdeki kapılardan 4 demiri bilgisi dışında götürüp sattığı iddiasıyla, Keskin hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Sıva ve boya ustası Keskin hakkında Tavas Asliye Ceza Mahkemesi’nde TCK’nın 155/2 maddesini içeren ‘Güveni Kötüye Kullanmak’ suçundan 7 yıla kadar hapis cezası ve 3 bin güne kadar adli para cezası istemiyle dava açıldı. Bir yıl süren davanın sonunda Keskin, önce 10 ay 4 gün hapis cezası alırken, ceza 6 bin lira paraya çevrildi. Mustafa Keskin, kararın temyizi için üst mahkemeye başvurdu. 

Yargıtay’ın kararı bozması üzerine yeniden yapılan yagılamada, mahkeme bu kez Mustafa Keskin’e verdiği 300 günlük hapis cezasını, günde 2 saat olmak üzere 300 gün kamu yararına bir işte çalışma cezasına çevirdi. Karar da üst mahkemede onanınca kesinleşti.

Evli ve iki çocuk babası sıva ustası Mustafa Keskin, yargılamanın adil olmadığını düşündüğünü belirtip, “Müştekinin zabit katibi olarak çalıştığı mahkemeden böyle karar çıkması ne kadar doğru? Aksine evinin tadilatını yaptığım Kadıoğlu işçilik parasını ödemedi. Evde yaptığım tadilat sırasında boya kutularından 2 ve 3 lira gibi bir nediye kuponu çıktı. Cebimde daha önce boya yaptığım yerlerden biriktirdiğim toplam 15 liralık bu kuponlardan vardı. Boyaların satıldığı yere gidip, hediye kuponlarının karşılığında 15 lirayı aldım. İş yaptığımız evde birlikte çalıştığım arkadaşımla bu parayla öğlen yemeği yedik. Evin sahibi kuponları öğrenince sinirlenip, kızdı. Bu yüzden dava açıp, çalıştığı mahkemede benim ceza almamı sağladı. 15 TL’lik kupon için 300 gün ceza aldım. Gariban bir işçiyim, 2 çocuk okutuyorum. 6 bin liralık ceza kamuda 300 gün çalışmaya çevrildi. Ben şimdi nasıl çalışıp, çocuklarımı okuturum” dedi. Keskin, Kadıoğlu’nun iddia ettiği gibi kapı demirlerini de götürmeyip, kendisine verdiğini ileri sürdü.

Yorumlar

Muammer   -  Bağlantı 18 Ocak 2015, 16:04

Bu ülkede de herkes yapıp e miktar düşük, şöyle böyle diyor yahu sahibine verirsin kuponu ortada sorun olmaz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı