Denizlili ünlü yazar Fikret Başkaya'ya hapis istemi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizlili ünlü yazar Fikret Başkaya’ya hapis istemi

Denizlili ünlü yazar Fikret Başkaya’ya hapis istemi

Denizlili ünlü yazar ve akademisyen Fikret Başkaya’ya, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılandığı davada 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi. Başkaya, daha önce “Paradikmanın İflası” adlı kitabıyla Terörle Mücadele Yasası’na muhalefetten 20 ay hapis cezasına çarptırılmış, bu cezaya neden olan kitap 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sesli kitap projesinde yer almıştı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Eylül 2019 Salı, 14:21

Cumhuriyet’in haberine göre Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuksuz sanık Fikret Başkaya ve avukatı hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı, önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu, buna ilişkin sanık ve avukatının beyanını aldı.

Ardından söz verilen duruşma savcısı, bu aşamada dosyanın tamamlandığını belirterek esasa ilişkin mütalaasını sunacağını söyledi.

Başkaya’nın sahibi olduğu internet sitesinde yazdığı “Asıl terör, devlet terörüdür” başlıklı yazıda PKK terör örgütünün propagandasını yaptığını iddia eden savcı, sanığın “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunması sorulan Başkaya, savunma yapmak için süre istedi.

Mahkeme heyeti, savunmasını hazırlaması için sanığa ek süre vererek duruşmayı erteledi.

FİKRET BAŞKAYA KİMDİR?
1940 Denizli doğumlu Fikret Başkaya, lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesi’nde aldı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi iktisat ve maliye bölümlerini bitirdi. Paris ve Poitiers üniversitelerinde doktora öğrenimini tamamladı. Yurt dışında bulunduğu süre boyunca; azgelişmişlik, emperyalizm ve kapitalizmden sosyalizme geçiş sorunları üzerine birçok araştırma yaptı.

20 AY CEZA ALDIĞI ESER BAKANLIĞIN SESLİ KİTAP PROJESİNE GİRDİ
Abant İzzet Baysal Üniversitesi iktisat bölümü öğretim üyesi iken Paradigmanın İflası adlı kitabından ötürü Terörle Mücadele Yasası’na muhalefetten 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Haymana Kapalı Cezaevi’nde yattı. 2004’te, 1994 yılında Gündem gazetesinde yayımlanan ve hiçbir adli işleme konu olmayan makalelerine “Akıntıya Karşı Yazılar” adlı kitabında yer veren Doç. Dr. Fikret Başkaya’nın, “devletin manevi şahsiyetine hakaret ettiği” gerekçesiyle 3 yıl hapsi istendi. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Başkaya’nın ‘eleştiri sınırları içinde kaldığı’na hükmedilerek 2005’te hakkında beraat kararı verildi. 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başkaya’nın ‘Paradigmanın İflası’ adlı kitabına sesli kitap projesinde yer verdi.

Başkaya, 2007’den bu yana kurucusu olduğu Özgür Üniversite’de ders veriyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı