İki üniversite mezunu genç, üçüncüsünü yarıda bırakıp köye yerleşti, hayatını doğal yaşama adadı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İki üniversite mezunu genç, üçüncüsünü yarıda bırakıp köye yerleşti, hayatını doğal yaşama adadı

İki üniversite mezunu genç, üçüncüsünü yarıda bırakıp köye yerleşti, hayatını doğal yaşama adadı

İstanbul’da doğup büyüyen, 2 üniversite bitiren 31 yaşındaki Oytun Safa Tengiz, üçüncü üniversitesini yarıda bırakıp memleketi Denizli’nin Buldan ilçesine dönerek kendisini doğal yaşama adadı. Ailesini de İstanbul’da bırakan genç, dedesinden kalma tarlada organik tarım yapıyor, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriyor. Büyük şehirlerden sıkıldığını söyleyen Tengiz, “İnsanlardan sıkıldım. Toprakla ve hayvanlarla uğraşmak bana huzur veriyor” dedi.

Ali Bilge / DENİZLİHABER / 1 Nisan 2021 Perşembe, 13:15

İstanbul’da doğup büyüyen 31 yaşındaki Oytun Safa Tengiz, 2 üniversite bitirip üçüncüsünü yarım bırakarak baba memleketi Denizli’nin Buldan ilçesine döndü.

İlkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da okuyan Tengiz, İzmir Ege Üniversitesi’nde Otomotiv Teknolojisi bölümünü, ardından da Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde İşletme bölümünü bitirdi. İstanbul’da özel bir üniversitede Endüstri Mühendisliği bölümüne başlayan Tengiz, 2017 yılında okulunu ve ailesini İstanbul’da bırakıp baba memleketi Denizli’ye döndü.

ORGANİK TARIM YAPIYOR
Buldan’ın Tekke mevkiinde dedesinden kalan yaklaşık 40 dönümlük tarlayı işlemeye başlayan Tengiz, ortağı Abdullah Kızıltepe ile küçük ve büyükbaş hayvan yetiştirmeye başladı. Tarlanın bir bölümünü organik tarıma ayıran genç girişimci, giderek hayvan sayısını da arttırdı.

Şehir hayatını bırakıp köye yerleşen Tengiz, hayatını doğal yaşama adadı, organik tarım konusunda kendisini geliştirdi. Şimdilerde ise kentteki vatandaşlara tarlasında yetiştirdiği ürünleri ve hayvanlarını satarak hayatını devam ettiriyor.

“İNSANLARDAN SIKILDIM”
Denizli Haber’e konuşan Tengiz, İstanbul’da kalabalıktan ve şehir hayatından sıkıldığı için memleketine döndüğünü söyledi. Yaşamaktan burada daha çok zevk aldığını dile getiren Tengiz, “Ben İstanbul gibi çok büyük ve kalabalık bir şehirde doğdum, büyüdüm. 27 yaşıma kadar da hep Türkiye’nin en büyük şehirleri İstanbul ve İzmir’de yaşadım.

Zamanla kalabalığın bana iyi gelmediğini fark ettim, insanlardan sıkıldım. Büyük şehirlerde insanlar arası iletişim, yardımlaşma ve kültürel bağlar neredeyse kalmamış. Köy hayatında daha mutlu olacağımı düşündüm. 2017 yılında okulumu ve ailemi İstanbul’da bırakıp Buldan’a döndüm, sonradan babam da Denizli merkeze yerleşti” dedi.

“HAYVANLARLA UĞRAŞMAK BANA HUZUR VERİYOR”
Köyde daha mutlu bir hayat yaşadığını aktaran Tengiz, “Burada günlerim daha eğlenceli geçiyor. Toprakla ve hayvanlarla uğraşmak bana huzur veriyor. Ortağım Abdullah Kızıltepe ile beraber tarlamızı işliyoruz, çeşit çeşit ürün yetiştiriyoruz. Organik tarım işine da başladık. Burada yetiştirdiğimiz doğal ürünleri Buldan’da satıyoruz.

Çevre ilçelerden ve Denizli merkezden de müşterilerimiz var. Hayvancılık konusunda da kendimizi geliştiriyoruz. Küçük ve büyükbaş hayvan sayımız artıyor. Onlarla ilgilenmek bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

Yorumlar

basicman   -  Bağlantı 1 Nisan 2021, 17:45

bu nasıl bir haber?fotolar yaz mevsimini gösteriyor.haber kış…

berk hızarcı   -  Bağlantı 1 Nisan 2021, 15:27

Gençlerin, şehirden kasabaya göçünü özendirecek çok güzel bir örnek olmuş. Şehirlerin artan nüfusunu ve işsizlik oranı rahatlatacak, köylerin be kasabaların gelişmesine katkıda bulacak böyle güzide gençlerim olması insana ümit veriyor. Tebrikler

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı