REKLAMI GEÇ

Şirvan’a tazminat

Şirvan’a tazminat

Sürücüsünün, kendisine çarpıp kaçtığı trafik kazası sonucu felç olan Şirvan’a, Güvence Hesabı’ndan 100 bin YTL sakatlık tazminatı, 2 bin 285 YTL de tedavi masrafı ödenecek.

/ DENİZLİHABER / 17 Kasım 2008 Pazartesi, 01:00

Geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan ve yaşamını solunum cihazına bağlı sürdüren 9 yaşındaki Şirvan Duran’a, Güvence Hesabı 102 bin 285 YTL ödeyecek. Geçtiğimiz mart ayında sürücüsü belirlenemeyen aracın çarpması sonucu boyundan aşağısı felç olan Şirvan Duran’ı; Türkiye, annesinin 220 YTL’lik elektrik faturasını ödeyememesi nedeniyle elektrik kesilmesi yüzünden yaşamının tehlikeye girmesi ile tanımıştı. Bu durum karşısında da Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tedavisinin sürmesi için küçük Şirvan’ı Ankara’ya getirtmişti. Trafik kazası geçirmesi nedeniyle, üçüncü şahıslara verilen bedeni zararları karşılamak amacıyla trafikteki tüm araçların yaptırmak orunda olduğu trafik sigortasından tazminat alma hakkı doğan küçük Şirvan’a çarpan aracın tespit edilememesi yüzündün tedavi masrafları ve tazminat ödemesi Güvence Hesabı tarafından yapılacak.

Güvence Hesabı Müdürü Kadir Küçük, konu hakkında açıklama yaparak, Mart ayının ilk günü Şirvan Duran’a eski tip siyah renkli bir hususi aracın çarptığını ve olay yerinden hiç durmadan hızla uzaklaştığını görgü şahitlerinin ifadesinden ve kaza tutanaklarından tespit ettiklerini belirtti. Küçük, “Kazanın üzerinden 8 ay geçmesine rağmen kazaya karışan araç ve sürücüsü bulunamamıştır. Kaza sonucu Denizli Devlet Hastanesi’nin vermiş olduğu Sağlık Kurulu Raporu’na göre Şirvan, yüzde 92 oranında sakat durumdadır. Tedavisi de halen sürmektedir” dedi. Kadir Küçük, Şirvan Duran’ın annesinin avukatı aracılığı ile 30 Ekim tarihinde Güvence Hesabı’na başvurduğunu da ifade ederek, “Yapılan inceleme sonucunda plakası tespit edilemeyen aracın kusurundan dolayı Şirvan’ın annesine kaza tarihindeki trafik poliçesi teminatı olan 100 bin YTL sakatlık tazminatı, ayrıca da 2 bin 285 YTL de tedavi gideri olmak üzere toplam 102 bin 285 YTL ödenmesine karar verilmiştir” dedi.

Sonraki masraflar ödenecek

Kadir Küçük, küçük Şirvan’a bundan sonra yapılacak tedavi giderlerinin 100 bin YTL’ye kadar olan kısmının da yine Güvence Hesabı’ndan karşılanacağını belirtti. Güvence Hesabı hakkında da bilgi veren Kadir Küçük, zorunlu trafik sigortası yaptırmamış veya kazaya neden olan aracın tespit edilememesi durumlarında devreye Güvence Hesabı’nın girdiğini ve trafik kazasında zarar görenlerin hem tedavi giderlerinin hem sakatlık durumunda sakatlık tazminatının, vefat durumunda da ölenin yakınlarına vefat tazminatının hesaptan ödendiğini söyledi. Kadir Küçük, yapılan ödemelerin tutarının ise kazanın meydana geldiği tarihte zorunlu trafik sigortası teminat limitleri ile sınırlı olduğunu belirtti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı