REKLAMI GEÇ

Vali Recep Yazıcıoğlu aramızdan ayrılalı 16 yıl oldu

Vali Recep Yazıcıoğlu aramızdan ayrılalı 16 yıl oldu

Denizli’nin efsane Valisi Recep Yazıcıoğlu, aramızdan ayrılalı tam 16 yıl oldu. Ama Türkiye onu halen, cesur söylemleri ve efsaneye yönetim şekliyle hatırlıyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Eylül 2019 Pazar, 13:27

Recep Yazıcıoğlu’nu Türkiye “Süper Vali” olarak tanıyordu. Halen aynı sıfatla hafızalardaki yerini koruyor. Bundan 16 yıl önce 2 Eylül 2003’te Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Belediyesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucunda olaydan 2 gün sonra bitkisel hayata girdi. 8 Eylül 2003’te de hayatını kaybetti.

Hayatı boyunca ağır işlemesinden şikayet ettiği bürokrasinin çarklarını daha hızlı döndürmenin mücadelesini verdi. Devlet kapısına gelen herkesin işini bir an önce çözmenin derdindeydi. Ve bu uğurda da can verdi. Denizli Ziraat Odası Başkanı Haldun Tellioğlu ile birlikte yine kentin bir sorununu çözmek için Ankara yollarına düşmüştü. Bu onun devletin ağır çarkına son müdahalesi olmuştu.

Cesur söylemleri vardı ve genelde eleştirileri de mensubu olduğu devlet sistemine karşıydı. Sivri dilliydi ama onun söylemleri vatandaşa hiç batmadı. Aksine halk doğru konuşan bu adamı çok sevdi. Ama siyasetle hep sorunları oldu. 1999’da Erzincan Valiliği’nden merkeze alındı. Kendi ifadesiyle defterini dürmüşlerdi.

30 Ocak 2003’te Denizli Valisi olarak atanıncaya kadar merkez valisi olarak kaldı. Yazıcıoğlu, “Sabah erken gelenin İçişleri Bakanlığı’nda sandalye kaptığı” bir görev olarak tanımladığı Merkez Valiliği döneminde boş oturmadı. İl il dolaştı, konferanslar verdi. Kafa yorup ürettiği fikirleri kamu görevlileriyle paylaştı.

Denizli’de görev yaptığı 7 aylık süre zarfında derin izler bıraktı. Evlerde kahvehanelerde Recep Yazıcıoğlu konuşuldu. Hakkında şehir efsaneleri türetilen bir Vali’ydi. 36 yaşında Türkiye’nin en genç Vali’si oldu. Erken başladı, erken ayrıldı. Aslında her ölüm erkendi ama O’nun için çok çok erkendi…

RECEP YAZICIOĞLU KİMDİR?
2 Haziran 1948’de Trabzon’un Sürmene ilçesinde doğan Recep Yazıcıoğlu, yüksek öğrenimini Ankara Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 1975 yılında askerliğini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda asteğmen olarak yaptıktan sonra, 1968 yılında, Aydın Maiyet Memuru olarak göreve başladı. 1971-1984 yılları arasında sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca kaymakamlıkları görevinde bulundu. 1971-1984 yılları arasında, sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca ilçelerinde kaymakamlık görevinde bulundu.

1984 yılında Tokat Valiliği’ne atandı. Daha sonra, 14 Ağustos 1989’da Aydın Valisi olarak göreve başladı. 19 Ağustos 1991 tarihinde Erzincan Valiliği’ne atandı ve bu görevinden sonra, 26 Eylül 1999’da da Merkez Valiliği’ne getirildi. Evli, üç çocuk ve bir torun sahibi olan Recep Yazıcıoğlu, zaman zaman yaptığı sistem eleştirileriyle ve aykırı görüşleriyle dikkat çekti. Son olarak Denizli Valiliği görevinde bulunan Yazıcıoğlu, 2 Eylül 2003’de Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Belediyesi yakınlarında trafik kazası geçirdi. Ankara İbn Sina Hastanesi’ne yatırılan Yazıcıoğlu, kazadan iki gün sonra bitkisel hayata girdi.

Türk halkının yakından tanıdığı ve çok sevdiği Vali Recep Yazıcıoğlu, 8 Eylül 2003’de Ankara İbn Sina hastanesi’nde vefat etti. Cenazesi bir gün sonra, Söke’de defnedildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı