REKLAMI GEÇ

3 kız öğrenciyi taciz ettiği iddiasıyla yargılanan okul müdürü beraat etti

3 kız öğrenciyi taciz ettiği iddiasıyla yargılanan okul müdürü beraat etti

3 kız öğrenci ve ailesinin şikayeti üzerine yargılanan okul müdürü beraat etti. Çocukların iddia ettiği tarih ve saatte müdürün kapısının hiç kapanmadığı ortaya çıktı. Mahkeme; iddiayı, müdür Yasin Kaygısız’ın derste yakalanan telefonlarına el koyduğu 3 öğrenci tarafından ortaya atıldığını tespit etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Mart 2023 Cuma, 11:18

Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunan Ataköy Ortaokulu’nun Denizlili Okul Müdürü Yasin Kaygısız, geçen yıl 8. Sınıf öğrencisi 3 kız çocuğunun taciz iddiaları sonrasında görevden uzaklaştırıldı.
Okul müdürünün kilitlediği odasında kendilerine cinsel istismarda bulunduğunu öne süren öğrencilerin aileleri, müdür hakkında suç duyurusunda bulundu.
Müdür Kaygısız, başlatılan adli ve idari soruşturmada 2022 yılının Mart ayında açığa alındı. Yargılama sürecinde çelişkili ifadeler verince soruşturmanın seyri değişti. Yapılan incelemede sürekli izlenen müdür odası kapısının hiçbir zaman kapanmadığı tespit edildi.

GÜVENLİK KAMERASI KAYITLARI İNCELENDİ
Topladıkları delillerle okul müdürünün suçsuz olduğunu ortaya çıkardıklarını belirten Avukat Fersu Ege Kandemir, “2 Şubat 2023 tarihinde Karacasu’da örnek nitelikte bir karar verildi. Ataköy ortaokulu müdürümüz Yasin Kaygısız berat etti. Kendisi 3 çocuğun cinsel istismar suçundan yargılanıyordu. Çocuklar 8. sınıf öğrencileri.
Müvekkilimiz Yasin Kaygısız, öğrencilerini odalarına çağırarak, cinsel taciz eylemlerde bulunmuş. Kaygısız, eliyle çocukların sırtları ve omuzuna dokunuyormuş. Dizide dizlerine değiyormuş gibi bir takım söylemler vardı. Yapılan tespitler yetersizdi. Bizlerde konuyla ilgili daha derinlemesine bir çalışmaya girdik.
Müdürün odasını 24 saat çekim yapan bir kamera var. Çocukların söylediği olay günü izlenen kayıt tutanağında müdürün kapısının kapanmadığı ortaya çıktı. Eğer 3-4 tane öğrenciyi odasına toplayıp, yanlış davranışlarda bulunacaksa kapıyı kapatması gerekiyordu. Onların söylediği tarihte müdür Kaygısız, hiçbir taciz eyleminde bulunmadı” dedi.

OLAYIN SEBEBİ, TABLETLERE EL KONULMASI MI?
Yeni müdürden bu isteklerin olması sonrası gerçeğin ortaya çıktığını ifade eden Kandemir, “Kendileri ifadelerde döküldü. Çocuklar okul müdür hakkında, ‘Hocamız bizi çok büyük yaptırımlara tabi tutuyordu. Tablet ve telefonlarımızı aldı’ diye ifade vermişler.
Müdürümüz hakkında yapılan ithamlardan sonra müfettişler yaptıkları soruşturma sonucunda Yasin Kaygısız’ı görevden aldılar ve okula yeni bir müdür atandı. Öğrenciler, yeni okul müdürü göreve başladığı gün kendisinden kilitli odada bulunan telefon ve tabletleri istemişler.
Tabi Yasin Kaygısız, öğrencilerin derslerine daha iyi adapte olması ve derslere odaklanması için tablet ile telefonları toplamış. Öğrenciler telefon ve tabletin toplanmasının üzerinde 3-4 gün geçmesi sonrasında böyle bir planın içerisine giriyor.
Yeni müdürde atandığı gün ilk istedikleri şeyler bunlar oluyor. Yeni müdür anlatmasa bu durumu fark etmeyecektik” diye konuştu.

Öğrencilerin gerçeğin ortaya çıkması sonrası ifadelerinin çeliştiğini ifade eden Kandemir, “Suçlamanın müdürün kendi odasına cep telefonları ile tabletler koymasıyla ile ilgili bir bağlantısı olduğunu anladık ve bunu mahkemeye savunma olarak sunduk.
Çocuklar ise ‘Biz bunu şu sebepten ötürü yaptık’ demiyorlar da söyledikleri iddiaları, sadeleştirmeye ve basitleştirmeye başladı. Yani çelişkili ifadeler vermeye başladılar. Hakim de bu şüpheli ifadeleri analiz etti. Cinsel içerikli hiç bir eylem yapılmadığını tespit edilen Yasin Kaygısız hocamız berat etti” dedi.

Müdür Yasin Kaygısız, idari soruşturmanın tamamlanmasından sonra görevine dönecek.

Yorumlar

Ayşo   -  Bağlantı 12 Mart 2023, 12:23

Okuldan atsınlar o öğrencileri maksatları okumak değil onların Bi insanın hayatını iftira atarak karalamak kolay mı bunca yıl okumuş emek vermiş adam eğitim ailede başlar

ibrahim   -  Bağlantı 11 Mart 2023, 13:32

Öğretmen kolay yetişmiyor. Lütfen; veliler empati yapsın. Mesleğe atanmak zor, müdür olarak seçilmek daha da zordur. Dünya’nın en güzel cografyasına sahip vatanımız vardır. Toprakları verimli; altı tarihi eser, değerli maden ve petrol kaindir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı