REKLAMI GEÇ

Başsavcı Mustafa Alper’in kazasının üzerinden iki yıl geçti

Başsavcı Mustafa Alper’in kazasının üzerinden iki yıl geçti

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in hayatını kaybettiği kazanın ardından iki yıl geçti. 15 Temmuz sürecinde ortaya koyduğu kahramanca mücadele ile tanınan, Türkiye’de ilk FETÖ iddianamesini hazırlayan Alper, kazada şoförü ile birlikte yaşamını yitirmiş, Türkiye’yi yasa boğmuştu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Mayıs 2019 Cuma, 12:24

13 Temmuz 2013 yılında Denizli Cumhuriyet Başsavcısı olarak göreve başlayan Mustafa Alper, kısa sürede tüm Denizli’ye kendini sevdirmiş, yaptığı çalışmalar ve attığı cesur adımlar ile özellikle 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında ve sonrasında öne çıkmıştı.

FETÖ’nün uzantılarının Denizli’den temizlenmesinde etkin rol üstlenen, Türkiye’de ilk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı olarak da kayıtlara geçen Mustafa Alper, 10 Mayıs 2017’de, Bozburun Yolu üzerinde kaza yapmıştı.

Başsavcı Alper’i taşıyan Muzaffer Akşehirli’nin kullandığı makam aracı, Bozburun Yolu üzeri Hal Kavşağı yakınlarında özel bir firmaya ait Uğur T. yönetimindeki 64 DL 821 plakalı kamyon ile çarpışmış, kazada Başsavcı Alper ile birlikte şoförü Akşehirli de olay yerinde hayatını kaybetmişti. Kazada, Başsavcı Alper’in koruması Ramazan Uğur ise yaralanmıştı.

MUSTAFA ALPER KİMDİR?
Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper 1969 yılında Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde doğdu.

Sırasıyla; Cumhuriyet İlkokulu, Kavaklıdere Ortaokulu, 60.Yıl S.M.Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Avrupa Birliği Hukuku uzmanlığı ve yüksek lisans derecesi aldı. İzmir’de öğretim görevliliği ile avukatlık yaptı, askerliğini de İzmir’de tamamladı.

1995 yılında Ankara Hâkim/Savcı adayı olarak mesleğe katılan ALPER, stajının akabinde Konya/Ereğli, Muş/Varto, Afyonkarahisar/Dazkırı, Çanakkale Cumhuriyet Savcılıkları; İskenderun, Van Cumhuriyet Başsavcılıkları, Van Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı ve Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu.
13 Temmuz 2015 tarihinde Denizli Cumhuriyet Başsavcısı olarak görevlendirildi.

Hâkim Hatıran ALPER ile evli olan Alper, iki çocuk babasıydı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı