REKLAMI GEÇ

Denizli’de iki gencin tüfekle öldürülerek kuyuya atılmasıyla ilgili yürütülen dava sonuçlandı

Denizli’de iki gencin tüfekle öldürülerek kuyuya atılmasıyla ilgili yürütülen dava sonuçlandı

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde iki gencin tüfekle vurularak öldürülmesi olayıyla ilgili yürütülen davada, bir sanık 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, bir sanık 15 yıl, bir sanık 12 yıl, bir sanık 10 yıl, bir sanık 8 yıl hapis cezası aldı.

Ali Bilge / DENİZLİHABER / 10 Haziran 2024 Pazartesi, 13:34

Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen kara duruşmasına tutuklu sanıklar Mustafa A, Mehmet G, Ali İhsan Y, O.Ç. ve H.Ö. cezaevinden SEGBİS sistemiyle katıldı. Taraf avukatlı ve öldürülen İsmail Akköse ile Hasan Akköse’nin yakınları mahkeme salonunda hazır bulundu.

Sanıklar, mahkemede son savunmalarını yaptı.

Mahkeme heyeti Mustafa A’yı, Hasan Akköse’ye yönelik “tasarlayarak öldürme” suçundan ve İsmail Akköse’ye yönelik “Çocuğa karşı kasten öldürme” suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklardan Mehmet G, Ali İhsan Y. ve olay sırasında yaşları 18’den küçük olan sanıklar O.Ç. ve H.Ö, olay yerine tesadüfen geldiği için İsmail Yalçın’a karşı olan suçlardan beraat etti. Fakat olay yerine çağırılarak öldürülen Hasan Akköse yönünden ceza aldı.

“Kastan öldürme” suçundan müebbet hapis cezası alan Mehmet G’nin cezası, suça yardım ettiği gerekçesiyle 12 yıla düşürüldü.

Sanık Ali İhsan Y. ise “Kastan öldürme” suçundan müebbet hapis cezası aldı, cezası suça yardım ettiği gerekçesiyle 12 yıla, sabıkası olmaması nedeniyle takdir indirimi uygulanarak 10 yıla düşürüldü.

Olay sırasında yaşı küçük olan sanıklardan O.Ç. de, “Kastan öldürme” suçundan müebbet hapis cezası aldı, cezası suça yardım ettiği gerekçesiyle 12 yıla, yaşı küçük olması nedeniyle cezası 8 yıla düşürüldü.

Sanıklardan H.Ö’ye ise Hasan Akköse’ye yönelik “tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Daha sonra yaşı nedeniyle cezası önce 18 yıla ardından takdir indirimiyle 15 yıla düşürüldü.

-Davanın geçmişi

Acıpayam ilçesinde İsmail Yalçın ile Hasan Akköse’yle ilgili aile yakınları geçen yıl 9 Haziran akşamı kayıp ihbarında bulunmuştu.

Hayatlarını kaybeden Yalçın ve Akköse’nin kullandıkları otomobilin Serinhisar ilçesine gittiği tespit edilmiş, aramalar bu bölgede yoğunlaşmıştı. Maktullerin görüştüğü kişilerden 9’u gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerden Mustafa A. cinayeti itiraf etmişti. Çapraz sorguda iki kişinin cesetlerinin Develi mevkisindeki su kuyusuna atıldığı belirlenmişti. Cesetler geçen yıl 15 Haziran’da kuyudan çıkarılmıştı.

Gözaltına alınan şüphelilerden 7’si tutuklanmıştı. İki şüpheli daha sonra serbest bırakılmıştı.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca, hazırlanan iddianamede Mustafa A. hakkında “tasarlayarak öldürme” suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet, Mehmet G. ve Ali İhsan Y. hakkında da “kasten öldürme” suçundan ikişer kez müebbet hapis cezası talep edilmişti.

Suça sürüklenen iki çocuk H.Ö. ile O.Ç. hakkındaki dosya ayrılmış, hazırlanan iddianamede kasten öldürme suçundan cezalandırılmaları istenmişti.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 2 şüpheli hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmişti.

İddianame, Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı