REKLAMI GEÇ

Engelli derneği yöneticilerine tutuklama

Engelli derneği yöneticilerine tutuklama

Denizli’de engelliler adına dernek kurarak, topladıkları yardımları kayıt altına almadan zimmetlerine geçirdikleri ileri sürülen 10 kişi yakalandı.

/ DENİZLİHABER / 31 Aralık 2009 Perşembe, 19:51

Denizli’de faaliyet gösteren Fiziksel ve Bedensel Engellileri Koruma ve Kalkındırma Derneği üyelerinin, Denizli Merkez ile Çivril, Acıpayam, Çameli ve Bozkurt İlçeleri’nde usulsüz olarak yardım topladıkları ihbarını alan Denizli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri çalışma başlattı. Yapılan takip ve inceleme sonucunda, şahısların Çivril’deki faaliyetleri sırasında, Çivril İlçe Jandarma Komutanlığı ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri baskın düzenledi. Baskında, liderliğini dernek başkanı Y.S.’nin (29) yaptığı belirlendi ve Y.S. ile dernek adına para ve gıda maddesi toplayan M.K, E.D, V.V, Y.Ü, T.G, N.Ü, A.K, A.Ü ve N.Ü. gözaltına alındı.

Kişilerin yapılan aramasında, 1 adet kuru sıkıdan çevirme tabanca, 1 adet av tüfeği, 5 gram esrar, 12 adet cep telefonu, 538 adet engelsiz adlı dergi, 19 adet kesilmemiş dip koçanlı perakende satış fişi, 3 bin 897 adet kesilmiş dip koçanlı perakende satış fişi, 42 koçan fatura, 2 dernek kayıt defteri, 6 klasör evrak, 5 adet tanıtım kartı ele geçirildi.

Bu kişilerin, Denizli merkez ve ilçeleri ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinde dernek faaliyetleri kapsamında, usulsüz para topladıkları, toplanan para ve gıda maddelerinden elde edilen gelirlerin büyük kısmını, kayıt altına almadan zimmetlerine geçirdikleri, dernek adına satışını yaptıkları derginin makbuzlarını kesmedikleri, köylerden topladıkları arpa, buğday gibi gıda maddelerini, makbuz kesmeden satarak paraya çevirdikleri, elde edilen bu gelirleri belirli bir yapılanma içerisinde paylaşarak, nitelikli dolandırıcılık suçu işledikleri ileri sürüldü. İfadesi alınan 10 kişi, sorgulamalarının ardından sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

YARDIM GECESİ DÜZENLEMİŞTİ
Denizli’de Dernek Başkanı Y.S. ve üyeler, 6 ay önce Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu’nda yardım gecesi düzenlemişti. Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz’ın da sunuculuk yaptığı geceye, bazı iş adamları katılmış ve bu iş adamlarına plaket verilmişti. Gecede bastırılan 3 bin biletten sadece 200’ünün satıldığı açıklanmıştı. Daha sonra hayırsever işadamlarının Fiziksel ve Bedensel Engellileri Koruma ve Kalkındırma Derneği’ne bağışladığı 41 tekerlekli sandalye ile 7 akülü aracı, engellilere dağıtmıştı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı