REKLAMI GEÇ

Genelkurmay’dan flaş helikopter açıklaması

Genelkurmay’dan flaş helikopter açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı’ndan düşürülen helikopterle ilgili yapılan açıklamada, “Helikopterler görevlerini icra ederken; bir helikopterin, terörist unsurların yerden açtığı ateş sonucu muhtemelen yerden havaya atılan ve cinsi henüz belirlenemeyen, füze olabileceği değerlendirilen bir hava savunma silahı ile vurularak düşürülmüş olabileceği kanaatine varılmıştır” denildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Mayıs 2016 Perşembe, 09:37

13 Mayıs’ta Hakkari’nin Çukurca ilçesinde, PKK’lı teröristlerlerin saldırısı nedeniyle üs bölgesindeki askerlere yardıma giden kobra helikopterin düşmesi sonucu, Denizli Pilot Üsteğmen Müjdat Kerem Şahan ve silah arkadaşı şehit düşmüştü.

Genelkurmay Başkanlığı, helikopterin kaza kırım nedeniyle düştüğünü açıklamış, ancak çeşitli çevreler, helikoqpterin teröristler tarafından atılan füzeyle düşürüldüğünü iddia etmişti. Bu gelişmeler üzerine Genelkurmay Başkanlığı, bir açıklama yaptı. İşte o açıklama:

“13 Mayıs 2016 tarihinde, Hakkâri ili Çukurca/Çığlı 2136 Rakımlı Tepe Üs Bölgesine bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla;

-Saldırı esnasında başka bir bölgede görev yapmakta olan Hava Kuvvetlerine ait iki adet F-16 uçağı çatışma bölgesine sevk edilmiş, görülen ve bilinen hedefler ateş altına alınmış,
-İnsansız Hava Araçları ve takviye birlikler bölgeye gönderilmiş,
– Başka bir görevin icrası için bölgede bulunan iki taarruz helikopteri, birliklerimize ateş desteği sağlamak maksadıyla çatışma bölgesine sevk edilmiştir.
Helikopterler görevlerini icra ederken; bir helikopterin, terörist unsurların yerden açtığı ateş sonucu muhtemelen yerden havaya atılan ve cinsi henüz belirlenemeyen, füze olabileceği değerlendirilen bir hava savunma silahı ile vurularak düşürülmüş olabileceği kanaatine varılmıştır.
Meydana gelen olayla ilgili ayrıntılı inceleme ve tetkik faaliyetine uluslararası sertifikasyona sahip yetkili mercilerce devam edilmektedir.
Saldırıda ikisi pilot sekiz kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 13 kahraman silah arkadaşımız yaralanmış, 13 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş, bölücü terör örgütüne ait bir Doçka Uçaksavar mevzii ve silahı imha edilmiştir.
Şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet ve kederli ailelerine tekrar başsağlığı diliyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Yorumlar

alicnkya   -  Bağlantı 19 Mayıs 2016, 09:49

Neden ikinci açıklama gereği duyuldu ki ilk açıklamada diyemeyeceklermiydi videosu çıktıktan sonra mı?

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı