REKLAMI GEÇ

O bina için ön rapor

O bina için ön rapor

Bayramyeri’nde 1 kişiye mezar olan ve 35 kişinin de yaralandığı patlamanın meydana geldiği binanın yıkılması için ön rapor verildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Temmuz 2014 Cumartesi, 17:08

Osman Nuri BOYACI- Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
Bayramyeri’nde tüpgaz patlamasının meydana geldiği binada Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü uzmanlarının yaptığı ilk incelemenin ardından yıkılması için ön rapor hazırlandığı bildirildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Şevket Murat Şenel, “Öğrendiğimize göre bina ruhsat alamamış. Bu tür binaların, işletmelerin şehir içerisinde üretim faaliyetine devam edebilmeleri için pişirme ve ısıtma yapmamaları lazım. Elektrikle ya da doğalgazla çalışmaları lazım. Şehir içinde artık LPG tüpüyle pişirme ve ısıtma yapan bu tür tesislere artık izin verilmiyor. Bu tesis açma ruhsatı olmadan faaliyet gösteren bir tesis” dedi.
Belediyenin buraya ruhsat vermediğinin görüldüğünü kaydeden Şenel, “Belediyenin kapatması gerekiyor. Kapatmadığımız takdirde de ödediğimiz bedel ortada. Böyle bir tesisin burada çalışmaması lazım. Burada tek bir sorumlu aramak yanlış. Burayı böyle çalıştıran işletmenin de sorumluğu var. Buranın böyle çalışmasına göz yuman idarelerin de sorumluğu var. Belediye kendi açısından kapatması gereken bir yeri kapatmadığı için veya farkında olmadığı için sorumludur” dedi.

YIKILMASI YÖNÜNDE ÖN RAPOR VERİLDİ
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan ilk incelemede sadece zemin katı kullanılan diğer katları uzun süredir boş olan binanın yıkımıyla ilgili ön rapor hazırlandığını belirten Şenel, “Bina zemin kodunun altında iki bodrumdan oluşuyor. Bu iki bodrum katta özellikle patlamanın meydana geldiği yerde ciddi hasar gören yerler var. Bazı kirişler kırılmış. Kolonların bazılarında kesme çatlakları var. Binanın yıkılması yönünde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen ekipler karar verdiler” dedi.

RUHSAT VERİLMEDİĞİ ORTAYA ÇIKTI
Bu arada 2013 yılı kasım ayında vergi mükellefiyeti başlayan işyerinin, büyükşehir olmadan önce Denizli Belediyesi’ne ruhsat başvurusu yaptığı ve uygun bulunmadığı için ruhsat başvurusunun reddedildiği belirtildi.
Patlamanın olduğu işyerinin bulunduğu bina, belediye ekipleri tarafından tamamen koruyucu plakalarla kapatıldı. Polis binanın etrafında güvenlik önlemi alarak, vatandaşları binaya yaklaştırmadı.
Yaralılardan 26’sı tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edilirken, 3’ü ağır 10 yaralının tedavileri sürüyor. Hamile olan işyeri sahibi Dilek Fazlı’nın uyutulmasına devam ediliyor. Bu arada patlamadan işyerleri zarar gören çevre esnafı da yaralarını sarıyor. Çevre temizliklerini yaptıran esnaf, işyerlerinin camlarını değiştiriyor.

Yorumlar

Gsli   -  Bağlantı 13 Temmuz 2014, 01:03

Bu Binayı ve çevredeki binaları komple yıkacaksın meydan açacaksın. heryer sıkış tepiş

denizlili   -  Bağlantı 12 Temmuz 2014, 19:23

ruhsat verilsede verilmesede fırınlar verdiği ısı ile bina kolonlarını genleştiriyor. Net olarak:sıcak bir cisim ışınını başka bir maddeye gönderirse o maddenin kapladığı alan (hacmi) genişler ve yayılır. yani binayı taşıyan kolonlar fırın ısınca açılıyor soğuyunca daralıyor hergün bunun olduğunda beton ve demir çürüyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı