REKLAMI GEÇ

Savcı, Ercan’ın katillerine ağırlaştırılmış müebbet istedi

Savcı, Ercan’ın katillerine ağırlaştırılmış müebbet istedi

Bodrum’da silah kaçakçılığı yapan suç çetesine yönelik operasyonda Buldanlı polis memuru Ercan Yangöz’ün (26) şehit edilip, 2 polisin de yaralandığı silahlı saldırıyla ilgili ‘Çakal’ lakaplı Fatih Özturan (47) ve oğlu Efe Özturan’ın (19) yargılanmasına devam edildi. Davanın bugün görülen üçüncü duruşmasında savcı mütalaasını açıklayıp, her iki sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebinde bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Mart 2022 Perşembe, 12:10

16 Haziran 2021 tarihinde Bodrum’da yaşanan olayda, silah kaçakçılığı yaptıkları belirlenen şüphelileri takibe alan Bodrum Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, Yahşi Mahallesi Giritliler Sokak’ta silahlı saldırıya uğramış ve olayda polis memuru Ercan Yangöz şehit olmuş, polis memuru Abdülkadir Doğan ise yaralanmıştı.
Olayın ardından yakalanan Fatih Özturan hakkında ‘kasten öldürme’ ve ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 40 yıla kadar hapis, oğlu Efe Özturan hakkında ise aynı suçlara yardım ettiği gerekçesiyle 40 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.
Bu kapsamda Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın bugün görülen 3’üncü duruşmasına tutuklu sanık Fatih Özturan katılırken, tutuksuz yargılanan oğlu Efe Özturan ise Samsun’un Bafra ilçesinde olduğu için Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile yer aldı.
Duruşma salonunda ise şehit polis memuru Ercan Yangöz’ün annesi Nursel Yangöz, babası Şahin Yangöz, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Mete Durukan, tanık polisler, yakınları, meslektaşları ve avukatlar yer aldı.

SAVCI MÜTAALASINI AÇIKLADI
Duruşmada sanık avukatının ve sanıkların beyanı dinlendi. Olayın ardından olay yerine gelen tanık 4 polis memurundan 3’ü dinlendi. Olayla ilgili savcılık mütalaası okundu. Her iki sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebinde bulunuldu.
Mütalaanın açıklanmasının ardından mahkeme heyeti, Fatih Özturan’ın tutukluluk halinin devamına, Efe Özturan’a ise yurt dışı çıkış yasağı şartı koyulup, adli kontrol halinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

‘HİÇBİR PİŞMANLIKLARI YOK’
Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan şehit polis memuru Ercan Yangöz’ün ailesinin avukatlarından Ömer Turan Osmanoğlu, şunları söyledi:
“Savcı mütalaasında her iki sanık için de ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezası talebinde bulundu. Önümüzdeki celse karar celsesi olacak. Diğer sanık Efe Özturan’ın tutuklama talebini hükümle beraber değerlendirmesine karar verdi. Gönül ister ki o da bu aşamada tutuklansın. Çünkü babasının, geçmiş hayatı çevresi, dostları itibariyle kaçma şüphesi çok yüksek. Mahkeme talebimizi hükümle beraber değerlendirmeye karar verdi. Dosyanın bütün delilleri toplandı. Mütalaada buna göre oluşturuldu. Geçen celse özellikle dile getirip, ‘Hiçbir pişmanlıkları yok’ demiştik. Bugün de aynı şekilde pişman olmama halini devam ettirdiler. Görevli polis memurlarına ve ölümden dönen polis memuruna iftira atmaya kalkıştılar. Pişmanlıkları yok, mütalaada da bunu bu yönde TCK 62’yi içeren ‘hafifletici neden’ uygulanmamasını savcımız talep etti. İnşallah her ikisi de ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılır. Kamera kayıtları talep etmişlerdi, ona ilişkin tutanaklar geldi. Talep ettikleri kameranın olay tarihinden sonraki bir tarihte taktırıldığına, faturaların mevcut olduğuna ilişkin site yöneticinin de imzasının olduğu tutanak tutuldu. O iddialar da bu aşamada boş çıktı. Zaten sanık tarafının çabası, ‘konuyu saptıralım, algıyı başka yöne çekelim ve biz burada öncelikle Efe’yi sonra da Fatih’i sıyıralım’. Ne biz ne de mahkeme buna müsade etmedi. Olay olduğu andan sonra olay yerinde 4 polis memurundan 3’ü dinlendi.”

‘HASMI YOK’
Yangöz Ailesi’nin avukatlarından Tuğba Özden Tosun da “Basına da yansıdığı için şu hususu açıklamak istiyorum. Fatih Özturan’ın hasmı yok. Çünkü, olaydan 1-2 gün önce sosyal medya hesaplarından yer bildiriminde bulunmuş. Hasmı olan kişi yer bildiriminde bulunmaz. Bu nedenle konunun bu tarafının basın tarafından da aydınlatılması gerektiğini düşünüyorum. Bunlar, olaydan önce yaptığı paylaşımlar olduğu için mahkeme heyeti tarafından itibar görülmedi” dedi.

Yorumlar

M. ALİ ÖZHAN   -  Bağlantı 17 Mart 2022, 16:33

oğlu EFE Özturan çoktan kaçmıştır yurt dışına kaçmadıysa bile ağırlaştırılmış müebbeti duyunca kaçmıştır.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı