REKLAMI GEÇ

Soruşturma ve incelemeler sürüyor

Soruşturma ve incelemeler sürüyor

Saray Sulama Birliği’nin seçimlerinde, usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine, Denizli Valililiği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü açıklama yaptı. Açıklamada, konuyla ilgili soruşturma ve incelemelerin sürdüğü belirtildi.

/ DENİZLİHABER / 9 Eylül 2009 Çarşamba, 17:52

Sarayköy Belediye Başkanı Orhan Karaköse ve Saray Sulama Birliği’nin bazı delegelerinin, birlik seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı iddialarını, yaptıkları basın toplantısıyla kamuoyuna taşımalarının ardından, Denizli Valiliği bir açıklama yaptı. Gazetelerde konuyla ilgili çıkan haberler nedeniyle açıklama yapma ihtiyacının doğduğunun belirtildiği açıklamada, Saray Sulama Birliği meclis üyeliği seçimlerinin, sulama birliği tip tüzüğünün 15’inci maddesi uyarınca yapıldığı belirtildi. Açıklamada, Sarayköy İlçesi Ada Köyü ve Karakıran Köyleri’nde yapılan seçim sonuçlarına itiraz nedeniyle tutanak tutulması ve konunun adli makamlara intikal etmesi nedeniyle, seçimlerin 07 Ağustos 2009 tarihinde yenilenmesi istendiği ve iki köyde de seçimler yapılarak, tanzim edilen kararlar uyarınca sonucun, birlik başkanlığı aracılığıyla Denizli Valiliği’ni bildirildiği ifade edildi.

Açıklamada; “Bir tarafın, bazı seçmenlerin oy kullanmadığı halde oy kullanmış gösterildiği konusunda Sarayköy Savcılığı’na dilekçe vermesi, diğer tarafın ise baskı ile kendilerinden boş kâğıda imza alındığı yönünde iddialar ile Valiliğimize şikâyette bulunmaları üzerine konu hakkında makam onayı ile soruşturma başlatılmış, ayrıca gereği için Cumhuriyet Başsavcılığı’na iddialar intikal ettirilmiştir. Halen Savcılık ve Valiliğimizin başlattığı soruşturmalar ve incelemeler devam etmektedir.

5355 sayılı Kanunun 10’ncu maddesi “Birlik meclisi, birliğin kuruluşundan ve mahallî idare genel seçim sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu’nca ilânından itibaren, 30 gün içinde birlik merkezinin bulunduğu mahallin mülkî idare amiri tarafından birlik merkezinde toplantıya davet edilir. Üyelerinin tamamı il özel idarelerinden oluşan birliklerde birlik başkanı, birlik merkezinin bulunduğu ilin valisidir” hükmü uyarınca, yargıya intikal eden konuların çözümünün netliğe kavuşmasının zaman alacağı düşüncesiyle, çiftçilerin mağdur olmamaları, kendi yönetimlerini seçmeleri açısından birlik meclisi üyeleri 09/09/2009 günü toplantıya davet edilmiştir. Yapılan işlemler hukuka uygun idari işlemler olup, her zaman yargı yolu açıktır” denildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı