Baro Başkanı Müjdat İlhan’dan önemli mesajlar - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Baro Başkanı Müjdat İlhan’dan önemli mesajlar

Baro Başkanı Müjdat İlhan’dan önemli mesajlar

Avukatlar günlerini kutluyor. Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen çelenk sunma töreninde konuşan Baro Başkanı Müjdat İlhan önemli mesajlar verdi. Mesleki sorunlarının sürekli arttığını söyleyen ve endişe içinde olduklarını belirten İlhan, bağımsız yargının önemine işaret etti, yargı reformunun zorunluluk haline geldiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Nisan 2019 Cuma, 13:17

5 Nisan Avukatlar Günü törenlerle kutlandı. Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen çelenk sunma törenine Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Av. Ali Değirmenci, Merkezefendi Belediye Başkanı Av. Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Av. Avni Örki, eski belediye başkanlarından Behçet Çomakoğlu ve avukatlar katıldı.

Tören, Baro Başkanı Müjdat İlhan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunulmasını, İstiklal Marşı’nın söylenmesi izledi.

Törende konuşan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, önemli mesajlar verdi. Avukatlar Günü’nü kutlayan İlhan, “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve şehitlerimizin, yitirdiğimiz değerli başkanlarımızın, ebediyete intikal etmiş bugün aramızda olamayan sevgili meslektaşlarımızın aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum” dedi.

“HER TÜRLÜ TEHDİT VE SALDIRININ KARŞISINDA DURDUK”
Kurulduğu günden bugüne Denizli Barosu olarak kimden ve ne zaman gelirse gelsin her türlü tehdit ve saldırının karşısında dimdik durduklarını belirten İlhan, “Dik durmaya ve doğruları savunmaya devam edeceğiz. Vazgeçemeyeceğimiz temel hedefimiz her zaman hukukun üstünlüğünü korumak ve insan haklarını savunmak olmuştur” diye konuştu.

“MESLEKİ SORUNLAR SÜREKLİ ARTIYOR”
Her yıl 5 Nisan gününde dile getirdikleri gibi mesleki sorunların daha da artmasının, demokrasinin temeli olan hukuka güvenin azalmasına neden olduğunu belirten İlhan, “Dolayısıyla, mesleki kazanımları zaman içinde törpülenmiş, savunmanın gittikçe güçsüzleştirildiği bir ortamda avukatlar olarak bir kutlamadan ziyade, kaygı ve endişe içindeyiz” dedi.

“HUKUK DEVLETİNİN TEMELİ BAĞIMSIZ YARGIDIR”
Hukuk devletinin temelinin bağımsız yargı, bağımsız yargının istisnasız koşulunun da savunma olduğunu hatırlatan İlhan, “Her fırsatta ifade ettiğimiz üzere yargının bağımsızlığı, yargılama faaliyetinin adil olması bakımından hayati öneme sahip, vazgeçilmez bir nitelik arz etmektedir. Demokrasinin, hukuk devletinin ve bağımsız yargının varlığı ancak ve ancak avukatlarının etkinliğinin artırılması ile mümkündür. Adil bir yargılama için sadece bilgili, yetenekli, güvenilir hakimlere değil hukukun üstünlüğüne inanmış dürüst ve cesur avukatlara da ihtiyaç vardır. Çünkü savunma, demokrasinin, İnsan Haklarının ve Hukuk Devletinin en büyük güvencesidir. Meslek sorunlarına karşın, baroların ürettiği çözüm yollarının kabul görmediği bir ortamda hukuk devletinden bahsetmek inandırıcı değildir” dedi.

“YARGI REFORMU KAÇINILMAZ BİR GEREKLİLİK”
Türkiye için ‘Yargı Reformu’nun kaçınılmaz bir gereklilik haline geldiğini anlatan Müjdat İlhan, “Bağımsız yargı, tarafsız adalet ilkeleri ve objektif ölçütlere aykırı düzenlemelerle nesnel bir yargı reformundan bahsedilemeyeceği gibi bugün öngörülen sisteme de hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasi denilemez. Toplumun vicdanını yaralamadan, evrensel hukuk normlarından ödün vermeden, kişilere ve bir takım zümrelere göre dizayn edilmemiş, günün koşul ve gerçekleri ile örtüşen bir reform; korkulanın aksine özgürlükleri artıracak, güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü açacaktır. Denizli Barosu olarak tüm yurttaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine saygı gösterilmesini isterken, mesleki sorunlarımızı da titizlikle takip edip ülkemizin içinde bulunduğu hassas günleri bir hukukçu bakışıyla süzgeçten geçirmeye devam edeceğiz. Hiçbir zaman toplumsal sorumluluktan kaçmadık, Denizli Barosu avukatları olarak sosyal sorumluluk projelerini bizzat üretip uygularken başta yaşadığımız kent olmak üzere tüm Türkiye’ ye örnek projelerle hizmetler sunduk. Başta Avukatlık Kanunu’nun 76. ve 95. maddeleri olmak üzere yasaların Barolara yüklediği sorumlulukları ve verdiği hakları kullandık; kullanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda meslektaşlarına seslenen İlhan, “Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyet değerlerine, demokrasi ve milli egemenliğe, laik demokratik Cumhuriyetimize bağlılığımızı dün olduğu gibi bugün de sürdüreceğimizi, tüm kurum ve kurallarıyla hukuk ve demokrasinin tek çare olduğunu, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu bir kez daha yineleyerek ‘Medeniyetin ilk şartı adalettir. Bırakın adalet yerini bulsun isterse kıyamet kopsun“ anlayışıyla çıktığımız yolda sorumluluklarımızın, görevimizin kutsallığının ve zorluğunun farkındayız diyorum. Unutulmamalıdır ki, avukatlık hayatın her alanında toplumun ihtiyaç ve taleplerine doğrudan temas etme fırsatına sahip ender mesleklerden biridir. Çok değerli bilgi ve deneyimlerini insanların hizmetine sunma ihtiyacı hisseden, bu nedenle şehrin yönetim kademelerinde görev alan tüm meslektaşlarımızı kutluyorum. Onların kendi meslek alanları dışındaki çabaları ve başarıları da bizleri gururlandırmaktadır. Bu vesile ile 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde belediye başkan adaylıklarında bulunan ve halkın onayını alan tüm meslektaşlarımızı gönülden kutluyor, yeni görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

Buradaki törenin ardından yaşamını yitiren avukatların mezarları ziyaret edildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı