REKLAMI GEÇ

Bugün Dil Bayramı

Bugün Dil Bayramı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)Denizli Şube Başkanı Gülizar Biçer Karaca, 26 Eylül Dil Bayramı Dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Büyük Türk devriminin içinde özel ve yaşamsal rolü olan Dil Devrimi, ulusallaşma sürecinin çok önemli yapı taşlarından biri olmuştur” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Eylül 2014 Cuma, 09:37

12 Temmuz 1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu, 26 Eylül 1932’de ilk kurultayını gerçekleştirdi. Kurultayın son gününde, her yıl 26 Eylülün derneğin Dil Bayramı olarak kutlanması önerisi oybirliği ile kabul edildi. Her yıl 26 Eylülün Dil Devriminin yıldönümü olarak kutlandığını belirten ADD Denizli Şube Başkanı Gülizar Biçer Karaca, “Yüce Atatürk, dil devrimiyle Türkçemizi kendi öz değerlerine dayanarak, çağdaş bir kültür diline ulaştırmayı amaçlamıştır” dedi.

Karaca 26 Eylül Dil Bayramı Dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla Türkçenin etkisi altında bulunduğu yabancı dillerden arındırıldığını, Cumhuriyet’in amaçlarına koşut çağdaş bir kimlik kazandırıldığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Yüce Önder Atatürk, dili, ulus olmanın en başta gelen öğesi olarak değerlendirmiş, ulusal duygu, düşünce ve yönelişin, ulusal benlik ve bilincin ulusal dile bağlı olduğunu vurgulamıştır. Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk dili Türk Milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakını, ananelerini, hatıralarını, menfaatlerini, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk Milletinin kalbidir, zihnidir.” sözleri, Atatürk’ün dile verdiği önemi ve Türk dilini, Türklüğün en temel taşlarından ve en büyük zenginliklerinden biri olarak algıladığını ortaya koymaktadır.
Unutulmamalıdır ki, kültürümüzün evrensel niteliğinin ve Ulusumuzun saygınlığının artması, Türkçenin yaşayan bir dil olarak gelişimini sürdürmesiyle olanaklıdır.
Dil bilincini oluşturmanın, ulusal kimlik, kişilik ve benliğimizin oluşturulmasının en etkili yolu olduğunu ve Türkçenin yaşayan bir dil olarak gelişimini sürdürmesinin Ulusumuzun saygınlığını artıracağını unutmamalıyız.”

Karaca açıklamasında, AK Parti iktidarının “demokratik açılım” sürecinin “Türkiye Cumhuriyeti’nin Dili Türkçedir” maddesine aykırı olduğunu vurgulayarak, “Özellikle son günlerde gündeme gelen Alfabeyi değiştirmeye yönelik hareketleri ve Anayasasın değiştirilmez maddesi olan “Türkiye Cumhuriyeti’nin Dili Türkçedir” maddesinin sözde demokratik(!) açılımlar ileri sürülerek tartışmaya dahi açılmasını kabul edilemez olduğunu belirtiriz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı