REKLAMI GEÇ

Bild’e bir tepki de Cemiyet’ten

Bild’e bir tepki de Cemiyet’ten

Alman Bild Gazetesi’nin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi hedef alan yayınlarına bir tepki de Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nden geldi. Cemiyet yönetimi, Bakan Zeybekci’yi hedef alan haberlerin Gazetecilik Meslek İlkeleri’ne sığmadığını bildirdi, gazete yönetimi ve haberi kaleme alan gazeteciyi kınadı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Mart 2017 Cuma, 11:10

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Başkan Osman Nuri Boyacı, Türkiye ile Almanya arasında son dönemde bakanlarının yapacağı toplantılarla ilgili başlayan ve giderek dozu artan bir gerginlik yaşandığını söyledi.

Boyacı, “Milyonlarca vatandaşımızın yaşadığı, dostluk ve ticari ilişkileri uzun yıllara dayanan Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerginliğin en kısa sürede sona erip, aramızdaki köklü dostluk ve ilişkilerin güçlenerek sürmesini temenni ediyoruz” dedi.

Ekonomi Bakanı ve Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci’nin geçen hafta Almanya’da katıldığı toplantı ve etkinliklerle ilgili Almanya’da yayın yapan Bild Gazetesi’nin internet sitesinde ve yazılı baskısında eleştiri sınırlarının ötesine geçen, kişi hak ve özgürlüklerine saldıran, habercilik ilkelerine sığmayan ifadelerin kullanıldığını belirten Boyacı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Ekonomi Bakanı ve şehrimizin milletvekili Sayın Nihat Zeybekci’yi hedef alan haberler, Gazetecilik Meslek İlkeleri’ne kesinlikle sığmamaktadır. Kullanılan ağır ifadeleri ve sıfatları Denizli Gazeteciler Cemiyeti olarak şiddetle kınıyoruz. Her fırsatta Türkiye’yi basın özgürlüğü konusunda eleştiren Almanya’nın habercilik ve meslek ilkelerini hiçe sayan bu yayınlar karşısında takınacağı tutumu merakla beklemekteyiz. Bu hareketlerin sıkı sosyal ve ticari ilişkileri olan, halkları arasında oldukça güçlü bağlara sahip iki ülkenin arasını bozmaya yönelik yapıldığını düşünüyoruz ve son derece art niyetli olarak buluyoruz. Değil Türkiye, herhangi bir ülkenin bakanına ve siyasilerine yapılan hakaret, o ülkenin tamamına yapılmıştır. Demokrasinin beşiği olduğu iddia edilen Avrupa’nın en güçlü ülkesi olan, AB’nin kaptanlığına soyunan Almanya’da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin kişisel haklarına saldırı niteliği taşıyan, yayıncılık ilkeleriyle bağdaşmayan yayınları nedeniyle Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak Bild Gazetesi’nin yönetimini ve haberi yazan kişileri şiddetle kınıyor, Alman Hükümeti’ni de meslek ilkelerine sığmayan haberlerle ilgili harekete geçmeye davet ediyoruz.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı