REKLAMI GEÇ

Denizli’de 5 bin Alzheimer hastası var

Denizli’de 5 bin Alzheimer hastası var

Denizli’de hastanelere kayıtlı 5 bine yakın Alzheimer hastasının olduğunu belirten Alzheimer Derneği Şube Başkanı Hülya Hatice Eryılmaz, dernek olarak hastalara ve yakınlarına destek olmayı hedeflediklerini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Eylül 2016 Çarşamba, 12:52

Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)

Alzheimer Derneği Denizli Şube Başkanı Hülya Hatice Eryılmaz ve yönetim kurulu üyeleri, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle Alzheimer hastalığına dikkat çekmek için Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan toplantı salonunda basın açıklaması yaptı.

Alzheimer Derneği Denizli Şubesi’nin 2000 yılında kurulduğunu ve kısa sürede 300 üyeye ulaştığını belirten Hülya Hatice Eryılmaz, “Denizli şubemiz 2000 yılında Prof. Dr. Türker Şahiner tarafından kuruldu ve kısa sürede Denizli’de Alzheimer hastalarına ulaştı. 300 üyemizin bulunduğu dernekte, yaptığımız etkinlikler ile Alzheimer hastalığına dikkat çekiyoruz. Alzheimer hastalığı zihinsel işlevlerde bozulmaya yol açan, ilerleyici beyin hastalığıdır. Bu hastalık hafıza, konuşma, yön bulma, insanları tanıma gibi konularda sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu hastalar günlük hayatlarında işlemlerini yapamaz hale gelirler. Derneğimizin amacı da Denizli’de hastanelere kayıtlı olarak 5 bine yakın Alzheimer hastasına ulaşmak ve bu hastaların ailelerine destek vermektir” dedi.

Alzheimer Denizli Şubesi’nde düzenlenen etkinlikler ile hem hastalara hem de hasta yakınlarına eğitimler verildiğini belirten Eryılmaz, “Derneğimiz çatısı altında Salı günleri önemli konuklarımız ile seminerlerimiz oluyor. Diğer yandan her 15 günde bir PAÜ Toplum Gönüllüleri öğrencilerimiz, hasta yakınlarıyla çay saatleri düzenliyor. Bu etkinliklerimiz ile hasta yakınlarımızı birkaç saatte olsa nefes alma imkanı sağlıyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı