REKLAMI GEÇ

Eğitim Sen’den liselilere destek

Eğitim Sen’den liselilere destek

Eğitim Sen’den eğitim öğretimde yaşananları bir bildiriyle dile getiren liselilere destek. Eğitim Sen Denizli Şube Başkanı Mehmet Dede, tüm baskılara rağmen liseli gençlerin düşündüğünü söylemekten çekinmediğini belirterek, “taleplerine sahip çıkılması” çağrısında bulundu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Haziran 2016 Cuma, 14:14

Eğitim Sen Denizli Şube Başkanı Mehmet Dede, yaptığı açıklamada, 2015-2016 eğitim öğretim yılının son günlerinde Türkiye’nin köklü liselerindeki öğrencilerin bildiriler yayınlayarak, eğitimde yaşanan sorunlara karşı demokratik tepkilerini gösterdiklerini söyledi.

“Liseli gençler, kendilerine yönelik bütün baskı ve tehditlere rağmen daima başı dik, düşündüğünü söylemekten, eleştirmekten ve karşı çıkmaktan asla kokmayan, düzenin baskılarına karşı asla pes etmeyen, eğitimin ve ülkenin geleceğinde söz sahibi olmak istediklerini göstermişlerdir” diyen dede, şöyle devam etti:

“MEB, yüksek puanlı ve başarı oranı yüksek olan bazı okulları atama sisteminin dışına çıkararak, bakanlığa kendi seçtiği okulları ‘proje okulları’ ilan etme yetkisi vermiş, bu okullara tamamı iktidar yandaşı olan okul müdürlerini atayarak siyasi anlamda biçimlendirmeye çalışmıştır. Siyasi atamayla gelen okul müdürlerinin giderek artan baskıcı ve laik eğitim karşıtı söylem ve uygulamaları öğrencilerin kitlesel tepkileri ile karşılanmış ve söz konusu tepkiler kısa süre içinde diğer liselere de yayılarak yaygınlaşmıştır.”

Yıllardır ülkenin bütün kurumları gibi, okulları da çağ dışı bir zihniyetle yönetmeye çalışan, bilim ve özgür düşünce düşmanı, laik ve demokratik yaşam tarzını yok ederek biat eden, dindar nesil yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Israrla uyguladıkları yasakçı uygulamalar üzerinden gençliği zapturapt altına almaya çalışan zorbalığa karşı sesini yükselten ve aydınlık geleceğimiz olan liseli gençler yalnız değildir.”

Türkiye’de tek tip öğrenci modeli yaratılmak istendiğini ifade eden Dede, “İktidar eliyle kendilerine dayatılanları değil, gerçek anlamda laik ve bilimsel eğitimi savunan, düşünen, sorgulayan ve itiraz eden öğrenciler yetişmesinden rahatsızlık duyan ve siyaseten atanan okul yönetimleri, öğrencileri sindirilmeye, tek tip öğrenci modeli yaratmaya çalışılmaktadır. Farklı düşüncelere, inanç ve kimliklere yönelik baskıcı uygulamaların arttığı, fiili uygulamalarla zapturapt altına alınmak istenen, kışla gibi yönetilmeye çalışılan liselerde öğrencilerin, anti demokratik, ayrımcı ve baskıcı uygulamalara sırtını dönerek umutla ve dirençle başkaldırması önemli ve değerli bir adımdır. Okul yönetimlerinin öğrencileri anlamak yerine onları sindirmek için disiplin soruşturması açması ve tehdit etmesi, yaşadıkları korku ve tedirginliğin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı