REKLAMI GEÇ

Eğitimciler Kahraman’a faks gönderdi, istifa istedi

Eğitimciler Kahraman’a faks gönderdi, istifa istedi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ın laikliğin yeni anayasada olmaması ve dindar bir anayasa yapılmasıyla ilgili çıkışına eğitimcilerin tepkisi sürüyor. Dün Adliye’de suç duyurusunda bulunan Eğitim-İş üyeleri, bugün de PTT’ye giderek Kahraman’a faks gönderdi. Eğitimciler gönderdikleri faksta laikliğin tanımını yaptı, ülke için gerekliliğini anlattı, Kahraman’dan hem Meclis Başkanlığı, hem de milletvekilliğinden istifasını istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Nisan 2016 Perşembe, 16:58

Dün Adliye önünde basın açıklaması yapan ve suç duyurusunda bulunan Eğitim-İş Denizli Şubesi üyelerinin Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a tepkileri sürüyor. PTT önünde bir araya gelen eğitimciler, bu kez de Kahraman’a faks gönderdi.

Kahraman’a gönderilen metinde laiklik ilkesinin yeni anayasada yer almaması gerektiğine yönelik ifadelerinin kamuoyunda endişe ile karşılandığı hatırlatıldı.

Eğitim-İş tarafından gönderilen faks metninde şu ifadelere yer verildi:

“Konuşmanızın bir bölümünde de laikliğin bir tarifinin olmadığından bahsetmişsiniz. Öncelikle belirtmek gerekir ki laikliğin bir tarifi vardır. Laiklik, devletin müdahalesi olmaksızın, ülkede yaşayan yurttaşların özgürce bir dine ait inançlarını yaşaması, özgürce ibadet edebilmesidir. Bunun yanında başka dine mensup yurttaşlara ve de herhangi bir dine mensup olmayan yurttaşlara da aynı özgürlüğün sağlanmasının güvencesidir.

Demokratik ve çağdaş devletlerin artık vazgeçilmez temel niteliklerinden kabul edilen laiklik kavramının masa başında yazılan ayrıntı ya da tesadüfi bir unsur olmadığını belirtmemiz gerekir. Yüzyıllarca yaşanan savaşlar, zulümler ve acılar laikliğin bir toplumun temel harcı olması gerektiği fikrini tarihe mal etmiş durumdadır. Zira Ortadoğu coğrafyasının mevcut durumu ile ülkemiz arasındaki farklılığı açıklayabilecek başkaca bir kavramın varlığından bahsetmek de olanaksızdır.

Tüm bu hususları siz vekile hatırlatmak da asil olarak bizlere düşmüştür.
Bildiğiniz üzere Anayasamızın ilk üç maddesinde devletin niteliklerinden biri olarak yer alan laik ilkesinin, yine Anayasamızın 4. Maddesinde değiştirilemeyeceği ve değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceği açıkça yer almıştır.

Diğer yandan “Devletin varlığı ve bağımsızlığını vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”şeklinde ettiğiniz yeminin içerisinde, laik Cumhuriyete bağlı kalacağınıza dair büyük Türk Milleti önünde namusunuz ve şerefiniz üzerine andiçmiş bulunmaktasınız.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının yaşam tarzının en önemli unsurlarından olan laikliğin kaldırılması talebinizin, vekili bulunduğunuz egemenliğin kayıtsız şartsız sahibi olan millet tarafından kabul görmesi olanaksızdır. Egemenliğin asıl sahibinin iradesinin aksine yönelik gösterdiğiniz bu tutum ve düşünceleriniz, meşruiyetinizin kaynağı olan anayasaya aykırı davranışlarınız nedeniyle bulunduğunuz makamdaki görevinize devam edemeyeceğinizi düşünüyoruz.

Laiklikten uzak hiçbir fikriyatın Gazi Meclis’te yer bulamayacağı inancımız doğrultusunda sizi Meclis Başkanlığı ve milletvekilliği görevinizden istifa etmeye davet ediyoruz.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı