REKLAMI GEÇ

Kurt’un katilleri bulunsun!

Kurt’un katilleri bulunsun!

İstanbul Okmeydanı’nda Uğur Kurt’un boynundan vurularak hayatını kaybetmesi Denizli Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Alevi Kültür Derneği tarafından protesto edildi.

İlyas Coşkun / DENİZLİHABER / 23 Mayıs 2014 Cuma, 18:57

İstanbul Okmeydanı’nda çıkan olaylar esnasından Cemevi’nde cenaze törenindeyken boynundan vurularak öldürülmesi, Denizli Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Alevi Kültür Derneği tarafından yapılan açıklama ile protesto edildi.

Delikliçınar Meydanı’nda toplanan grup adına açıklama yapan Alevi Kültür Derneği Denizli Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Melek Çelik, yaşanan vahim olayın hesabının sorulmasını istedi. Çelik, “Okmeydanı’nda bulunan Cemevi’nde cenaze törenine katıldığı esnada, polis tarafından açıldığı bildirilen ateş ile Uğur Kurt canımızı kaybettik. Biz Aleviler olarak bu olayı 1600 yıldır yaşıyoruz. Egemenler tarafından yüzyıllardır saldırıya maruz kalıyoruz ve saldırılar devam ediyor. Dünyanın neresinde görülmüştür inanç merkezlerindeki insanlara saldırmak. İnançlar kutsaldır. Her türlü inanca saygı duyulması gerekir. Sayın Başbakan da inançlara saygı duyduğunu ifade ediyor ancak alevi inancı hariç” dedi.

“ALEVİ-SÜNNİ ÇATIŞMASI İSTİYORLAR”

Son dönemde yaşanan gelişmeler ve gelinen noktayı vahim olarak nitelendiren ve ülkemizde Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istendiğini ifade eden Çelik, “İçinde bulunduğumuz bu yoğun siyasi ortamdan da yararlanmak, ülkemizde Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istendiğinin farkındayız. Kendi ülkemizde bizleri öteki sayarak yok etmeye çalışıyorlar. Bilmeliler ki Alevileri asla yok edemeyecekler. Alevi öğretisinin ışığında sonuna kadar mücadele edeceğiz. Şehit edilen tüm canlarımız ışıklar içinde uyusun” dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından alandan ayrıldı.
denızlı-ugur-kurt-alevi-eylem-ic

DİREN DENİZLİ PLATFORMU’DA EYLEM YAPTI 
Diğer taraftan saat 19.00’da Delikçinar Meydanı’nda toplanan Diren Denizli Platformu üyeleri ise, emek, demokrasi ve özgürlük güçlerine, birleşme çağrısında bulundu.  Platform üyeleri yaptıkları basın açıklamasında, “Hükümet ve devlet halka şiddet uygulamaktan vazgeçmeli, polis katliamlarına derhal son verilmeli. Bunun bir kanıtı olarak da katliamlara imza atanlar ve halka kurşun yağdıranlar derhal tutuklanmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır” dedi.

Kalabalık, AKP Hükümeti aleyhine sloganlar atarak olaysız dağıldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı