REKLAMI GEÇ

Müftüye nikah yetkisine itiraz ettiler

Müftüye nikah yetkisine itiraz ettiler

Denizli’deki kadın kuruluşu önderleri, Denizli Barosu önderliğinde basın açıklaması yaparak müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının geri çekilmesini istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Ekim 2017 Perşembe, 14:17

Hükümetin Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulurken, müftülere nikah kıyma yetkisi tanıyan bu tasarıya Denizli’deki kadın kuruluşları ve Denizli Barosu itiraz etti.

Denizli Barosu’ndaki basın açıklamasına Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Kadın Hakları Koruma Derneği Denizli Şubesi Başkanı ve Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Nurten Karakış, Denizli Soroptimist Kulübü Derneği Başkanı Jülide Keleş Yarışan, Girişimci Kadınları Destekleme Derneği Başkanı Ayşe Balkanay önderlik etti. Basın açıklaması sırasında kadın derneklerinin üyelerinin yanı sıra Denizli Barosu’nda görevli kadın avukatlar da hazır bulundu.

ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI
Yapılan ortak basın açıklamasında yapılmak istenen kanun değişikliğinin Anayasal hakları ve laiklik ilkesinin ihlali anlamına geldiğini söyleyen Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, “Müftülere nikah kıyma yetkisi vermek hem Anayasaya, hem ülkemizin tarafı olduğu uluslar arası anlaşmalara hem de kanunlara aykırı olduğu gibi Medeni Kanunu bir başka şekle dönüştürme girişimidir. Dolayısıyla, devletin tüm yurttaşlarına eşit mesafede olma, ırk, mezhep ayrımı yapmama ilkesine açıkça da aykırıdır. Bir başka yönüyle bu değişiklik, aynı toplumda birlik ve beraberlik içerisinde yaşayan, farklı din ve etnik kökendeki insanlar arasında ayrıştırmaya neden olacaktır” dedi.

Laikliğin kadın haklarının güvencesi olduğuna değinen İlhan, “Türkiye Cumhuriyeti, 1926 yılında çözdüğü özel yaşam, evlenme, boşanma ve miras hukuku konularını yeni bir sorun gibi tekrar yaşayacaktır. Kadınların güvenceye alınan tüm hakları tartışmaya açılacaktır. Kadına aile temelli bir bakışın yaygınlaşması, kadını bir birey olarak görmek yerine aile içinde bir parça olarak düşünülmesi, kazanılmış tüm yasal haklarda geriye gidiştir. Ayrıca, kadınlara eşit birey gözüyle bakmayı içine sindiremeyen, kadının toplumun vazgeçilmez bir parçası olduğunu kabul etmeyen bir zümrenin hala ‘cahiliye devri’nde yaşadığının göstergesidir” ifadelerini kullandı.

DÜZENLEME VİCDANA AYKIRI
Devletlerin görevinin kadınların eşit koşullarda hayatlarını sürdürmelerini sağlamak, kadının toplumdaki yerini güçlendirmek olarak anlatan İlhan, “Nikah yetkisinin din görevlilerine verilmesi, gelecekte boşanmanın da onlar tarafından gerçekleştirileceği endişesini beraberinde getirmektedir. Laik Türkiye’de din temelle esaslar değil, hukuk temelli esaslar geçerlidir.

Medeni nikahın ortadan kalkması tüm kadınların güvencelerinin de ortadan kalkması anlamına gelir. Hele ki küçük yaştaki kız çocuklarının evlenmelerinin önünün açılması, gizli ve örtülü çocuk tecavüzüne yönelik bir af meselesidir. Şurası kesindir ki; zaten mevcut yasalarla bile tamamen önlenemeyen küçük yaştaki kızların evlendirilmesi hadisesi, bu yasa değişikliği ile daha da artacaktır” diye konuştu.

ÇOCUK BİLDİRİMİ SAKINCALI
Yeni düzenlemede sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla bildiriminin de getirilmek istendiğini söyleyen Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, “Bu durum çocuk istismarının artmasına ve faillerin cezasız kalmasına neden olacaktır. Dolayısıyla istismara uğrayan kız çocuklarının sağlık personeli tarafından resmi birimlere bildirilmesi zorunluluğu ortadan kaldırılacak, sözlü beyana dayalı doğumların takibi zorlaşacak, cinsel istismarlar görünmez kılınacaktır. Bu nedenlerle, istismarcıların tespiti ve yargı önüne getirilmesi imkansız hale gelecektir. ‘Müftülere nikah kıyma yetkisi’ olarak ortaya sürülen tasarı, tüm toplumun temeline dinamit koymak, demokrasimize büyük bir darbe vurmak sonucunu taşımaktadır. Kadınlarımızın kazandığı hakları korumaya ve bu hakları elimizden almaya çalışan düzen ile mücadele etmeye her zaman devam edeceğiz. Meclisteki tüm vekillerimizi tasarıya ret oyu vermeye davet ettiğimizi de tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı