REKLAMI GEÇ

Mühendis adaylarına oda çalışmaları anlatıldı

Mühendis adaylarına oda çalışmaları anlatıldı

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Denizli Şubesi tarafından Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerine, odanın çalışmalarını anlatmak amacı ile tanışma kokteyli verildi.

/ DENİZLİHABER / 3 Mart 2010 Çarşamba, 18:16

Makina Mühendisleri Odası’nın Saltak Caddesi’nde bulunan yeni binasında gerçekleştirilen kokteylde bir konuşma yapan Oda Yönetim Kurulu Üyesi İskender Erbil, “Meslek yaşamımızın tümünde mesleki dayanışmaya ihtiyaç duyacağız. Mesleğimizin tanımlanmasından, yetki ve sorumluluklarımıza, iş hayatındaki problemlere kadar pek çok durumla karşılaşacağız. Bir meslek odasına kayıtlı olmak ve meslek odası etkinliklerinde yer almak bunun için çok gereklidir. Makina Mühendisleri Odası, 1953 yılından buyana faaliyet gösteren, şu anda 73 bine yakın kayıtlı üyesi olan bir meslek örgütüdür. Makina Mühendisleri Odası; 18 şubesi, il, ilçe temsilcilikleri ve mesleki denetim büroları ve işyeri temsilcilikleri ile tüm yurtta örgütlenmiştir ve örgütlenmeye de devam etmektedir. Endüstri ve İşletme Mühendisleri, şubelerde meslek dalı komisyonu, Makina Mühendisleri Odası’nda meslek dalı ana komisyonu olarak temsil edilmektedir. Endüstri ve İşletme Mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar Makina Mühendisleri Odası’na üye olabilir. Endüstri ve İşletme Mühendisliği’nde okuyan öğrenciler de ‘öğrenci’ statüsünde üye olabilir” dedi.

Erbil, “Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi, 1994 yılına kadar il temsilciliği olarak faaliyetlerini sürdürüyordu ancak 1994’te şube oldu. MMO Denizli Şubesi, 3 bin 600’e yakın üyesiyle, Denizli, Uşak, Aydın, Muğla ve Marmaris, Fethiye, Bodrum, Milas, Nazilli’de faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.

Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi 8. dönem faaliyetlerini yürütmek üzere seçilen yönetim kurulunda, Meltem Kocalan’ın ve kendisini, endüstri mühendislerini temsil ettiğini belirten İskender Erbil, “Endüstri mühendisleri iş güvenliği uzmanlığı, gıda ambalajı sorumlu yöneticiliği stratejik planlama uzmanlığı, yatırım projelerinin planlanması uzmanlığı, enerji yöneticiliği uzmanlığı konularında resmi yetkileri, gerekli eğitim ve çalışmaları yaptıktan sonra elde edebilmektedir: Diğer konularda da yetkilendirme çalışmaları devam etmektedir. İki yılda bir gerçekleştirile, Endüstri-İşletme Mühendisliği Kurultayı, özellikle mesleğimiz ile ilgili problemlerin konuşulması ve gelişmelerin takip edilebilmesi için önemli bir etkinliktir. Öğrenciliğimizden emekliliğimize kadar tüm meslek yaşantımız ile ilgili olarak mesleki dayanışma odağımız olacak MMO’da, Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ile bir arada olmaktan son derece mutluyuz” dedi.

BU FIRSATI DEĞERLENDİRİN
Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aşkıner Güngör de yaptığı konuşmada, Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi’ne kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek; “ Üniversite ve oda arasındaki ilişkilerin önemi hepimiz için çok önemli. İnsanlar tek başlarına zayıftır ama birlikte hareket ettiği takdirde güçlüdür. Birlikte hareketin önemi çok büyük. Bu anlamda mesleğe atıldığınızda, oda içerisinde yer almanız çok önemli. Bu, mesleğimizin geleceğinde söz sahibi olmamızı getirmekte. Diplomalarımızı aldığınız gün, odaya kayıt yaptırıp, Makina Mühendisleri Odası içinde faal olarak çalışmak zorundasınız. Buranın imkanlarından yararlanın. Bu fırsatı değerlendirin. Bir meslek sahibi olmak için sadece üniversite değil, oda ile olan ilişkileriniz de size çok şey kazandıracaktır. Mesleki olarak kendinizi geliştirmenizi sağlayacaktır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı