PAÜ Mimarlık Ve Tasarım Fakültesi’nde sergi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ Mimarlık Ve Tasarım Fakültesi’nde sergi

PAÜ Mimarlık Ve Tasarım Fakültesi’nde sergi

Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bitki Materyali ve Kullanımı Dersi kapsamında 2. sınıf öğrencilerinin yaptığı çalışmalardan oluşan Bitki Resimleme Sergisi açıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Aralık 2019 Perşembe, 14:29

PAÜ’de Bitki Resimleme Sergisi açıldı. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde açılan sergi, kas erimesi hastalığı sonucu kısa bir süre önce yaşamını yitiren Pamukkale Üniversitesi Mezunu ve Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü personeli Necati Çomuk’a ithaf edildi.

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi Sergi Salonunda Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim elemanlarından Doç. Dr. Ayşe Özdemir, Arş.Gör. Cennet Tekin Cüre ve 2.sınıf öğrencileri tarafından düzenlenen Bitki Resimleme Sergisinin açılışına Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Koray Özcan, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Zengin, öğretim üyeleri ve öğrenciler ve Necati Çomuk’un ailesi katıldı.

Sergi hakkında bilgi veren Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Özdemir, bölümün ilk öğrencileri ile birlikte ilk sergilerini, 4 Aralık 2019 tarihinde hayatını kaybeden PAÜ mezunu olan PAÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü personeli Necati Çomuk’a ithaf ettiklerini söyledi. Doç. Dr. Özdemir, “Bölümümüz öğrenci odaklı bir öğretim anlayışına sahiptir. Öğrencilerin mezun olduklarında, insan ve doğa arasında etkileşimin olduğu tüm ölçeklerdeki peyzaj planlama ve tasarım çalışmalarında fonksiyonel ve estetik çözümleri oluşturabilmek için artistik/yaratıcı yetenek ile grafik ve çizimlerle anlatabilme becerisi taşımalıdır. Bu noktada peyzaj planlama ve tasarım çalışmalarında önemli bir değer olan bitki materyalinin ekolojik, işlevsel ve estetik amaçlarla kullanımı için bitkinin tanımlanabilmesi gerekmektedir. Bitki Materyali ve Kullanımı dersi özelinde bitki materyalinin önemi, teorik ve pratik çalışmaların bütünleşik olarak açık alanda uygulama, soru / cevap, ödev, işbirlikçi öğrenme ve öğrenci faaliyetleri ile ortaya konulmuştur” dedi.

Açılışta konuşma yapan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Koray Özcan ise; “Peyzaj Mimarlığı Bölümü’müzün böyle bir etkinlik düzenlemiş olması öğrencilerin hem meslek hayatına katılımı hem de okul içerisindeki karşılıklı ilişkilerini geliştirmesi bakımından bizim için son derece değerli ve önemli. Yakın zamanda kaybettiğimiz Necati Çomuk adına ithaf edilen sergi ile öğrencimizi anıyor olmamız bizim için ayrı önem teşkil etmektedir. Öğrencilerin mesleki bilgi birikimi ile uygulama sürecindeki deneyimlerini birleştirerek, bitki materyali konusunda farkındalık, bilinç ve bilgi altyapısının gelişimine katkı koyacak bu etkinliğin Fakültemiz bölümlerine öğrencilerine örnek olması temennisi ile tüm katkı koyanları tebrik eder, hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan ve iki gün süreyle ziyaret edilebilecek olan bitki resimleme sergisinde öğrencilere ait kuru boya, sulu boya, guaj boya, ispirtolu boya ve kara kalem teknikleri kullanılarak kırk bitki resimleme çalışmaları ve farklı yöntemlerle oluşturulmuş on adet bitki tanımlama çarkı sergileniyor.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı