REKLAMI GEÇ

Şahindoğan: “Mülakatın olduğu yerde adalet olmaz”

Şahindoğan: “Mülakatın olduğu yerde adalet olmaz”

Türk Eğitim-Sen (TES) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan, mülakatın olduğu yerde adaletin olamayacağını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Şubat 2019 Cuma, 10:23

Türk Eğitim-Sen Denizli Şubesi tarafından düzenlenen istişare toplantısına TES Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Yaşar Şahindoğan, Selahattin Dolgun, Türkiye Kamu Sen Denizli İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen (TSS) Şube Başkanı Rayif Kurşunoğlu, TES Şube Başkanı Emre Erdoğan, Kamu Sen’e bağlı sendikaların Başkanları ve üyeler katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan TES Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan, sendikanın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“YETMEZ AMA EVET”
TES Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Dolgun da, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 26 Mart tarihinde yeni öğretmen ataması için başvuru alacağını duyurduğunu hatırlattı. Dolgun, “Buna göre MEB önümüzdeki ay 20 bin öğretmen atayacak. Öğretmen adaylarımız adına teşekkür ediyor, atamaların hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Dolgun ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan atama sayısının 40 bine çıkarılmasını talep etiklerini belirterek, “20 bin öğretmen ataması için 26 Mart’ta başvuru alınacak.‬ Adaylar 2017 ve 2018 KPSS puanlarıyla başvuracak.‬ Öğretmen adaylarımız adına teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.‬Ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’dan atama sayısının 40 bine çıkarılmasını da talep ediyoruz” diye konuştu.

“MÜLAKAT, EHLİYETİ VE LİYAKATİ ÖLDÜRMEKTEDİR”
Mülakatın ehliyet ve liyakatı öldürdüğünü belirten TES Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan, mülakatın olduğu yerde adaletin olamayacağını söyledi.

Şahindoğan, “Mülakat yöntemi gerek ilk atamada gerekse görevde yükselmelerde ehliyeti ölçen değil, maalesef birtakım yandaşların, ‘benden’ olanların istihdamını ve görevde yükselmesini sağlayacak bir araç olarak kullanılmaktadır. Mülakat, kul hakkı gaspının uygun zeminidir. Mülakat, ehliyeti ve liyakati öldürmektedir. 23 Ekim tarihinde açıklanan MEB Eğitim Vizyon Belgesi’nde okul müdürlerinin merkezi yazılı sınav ve diğer nesnel ölçütlerle atanacağı ifade edildi. Sayın Cumhurbaşkanı da ‘Okul müdürlüğünden, MEB’in üst yönetimine kadar tüm eğitim yönetiminin dışarıdan müdahalelere kapalı hale getireceğiz’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ifadesi başta Sayın Bakan Ziya Selçuk olmak üzere MEB üst düzey yönetimine açık bir talimattır ve gereğinin yapılmasını ısrarla bekliyoruz” diye konuştu.

“TAMAMEN KALDIRILMALI”
Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının tamamen kaldırılmasını isteyen Şahindoğan, “Sözleşmeli öğretmenlik tamamen kaldırılmalı, bu yapılana kadar da sözleşmeli öğretmenlerin mağdur olmaması için onlara tayin hakkı verilmelidir. Sözleşmeli öğretmenler eşlerinden ayrı yaşıyorlar. Aileler parçalanıyor. Çocuklar annesiz, babasız büyüyor. Anayasa’nın aile bütünlüğüne dair 41. Maddesi açıkça çiğneniyor. Bu çocukları yetim bırakmayalım. Bu minvalde sözleşmeli öğretmenlik tamamen kaldırılmalı, bu yapılana kadar da sözleşmeli öğretmenlerin mağdur olmaması için onlara tayin hakkı verilmelidir” dedi.

“YETKİYİ ALMALIYIZ”
15 Mayıs’ta yeni bir yetki sürecinin yaşanacağını hatırlatan Şahindoğan, “Buradan en ücre köşedeki üyelerimize sesleniyorum. 15 Mayıs’a kadar elimizden ne geliyorsa yaparak memurun hakkını koruyamayan malum senden yetkiyi almalıyız” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı