TES, öğle nöbetine karşı kampanya başlatıyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

TES, öğle nöbetine karşı kampanya başlatıyor

TES, öğle nöbetine karşı kampanya başlatıyor

TES Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan, öğretmenlere öğle arası nöbet görevi verilmesinin insan haklarına aykırı olduğunu belirterek, yönetmeliğin değiştirilmesi için dilekçe kampanyası düzenleyeceklerini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Nisan 2018 Cuma, 16:45

Türk Eğitim Sen (TES) Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan, öğretmenlerin nöbet görevini düzenleyen ilgili yönetmelik hükümlerinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, “Bilindiği üzere okullarda tam gün eğitim yapılması nedeniyle öğretmenlere nöbetçi olduğu günlerde tam gün nöbet görevi verilmekte; dolayısıyla öğretmenler bu süre zarfında beslenme, dinlenme gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamaktadır. Bu durum gerek ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere gerek Anayasa’ya gerekse 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırıdır” dedi.

Tam gün nöbet tutan öğretmenlerin de diğer çalışanlar gibi gün içinde yemek, çay gibi ihtiyaçları nedeniyle ya da dinlenmek için belli bir zamana ihtiyaç duyduğunu ifade eden Erdoğan, “Türk Eğitim-Sen bu kadar insani bir talebin görmezden gelinmesini kabul etmemektedir. Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı, ara vermeden çalışmanın motivasyonu da düşürdüğünü, öğretmenleri sağlıklı bir çalışma ortamından uzaklaştırdığını, öğretmenleri huzursuz kıldığını hesaba katmak durumundadır” dedi.

Yönetmeliğin değiştirilmesi için dilekçe kampanyası başlatacaklarını belirten Erdoğan, “Düşünün, kesintisiz çalışan bir insandan verim elde edebilir misiniz? Zaten birden çok nöbet görevi verilerek öğretmenlere angarya iş yaptırılırken, bir de nöbetin bu haliyle uygulanması çok açık söylüyoruz ki, insan hakkı ihlalidir. Sendikamız bu doğrultuda tüm Türkiye genelinde dilekçe kampanyası başlatmıştır. Türkiye’nin dört bir yanından topladığımız dilekçeleri Milli Eğitim Bakanlığı’na ileteleceğiz ve yapılan yanlışlığa dikkat çekeceğiz. Sendikamızın talebi, öğretmenlerin nöbet görevini düzenleyen ilgili yönetmelik hükümlerinin değiştirilmesidir. Yapılacak düzenleme ile birlikte tam gün nöbet tutan öğretmenlere öğle dinlenme hakkının açıkça düzenlenmelidir. Aksi bir yaklaşımı kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı