REKLAMI GEÇ

Üniversiteliler “Özgecan son olsun” diye haykırdı

Üniversiteliler “Özgecan son olsun” diye haykırdı

Mersin’de katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için akranları da sokağa döküldü. Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinin protesto eyleminde, suçlunun kadınlar öldürülürken sessiz kalan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ödül niteliğindeki hafif cezaların sorumlusu olan Adalet Bakanlığı olduğunu söylediler. Yüzlerce PAÜ’lü , “Bu son olsun” diyerek haykırdılar.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Şubat 2015 Pazar, 17:10

Erkek vahşetine kurban giden üniversite öğrencisi Özgecan aslan için Pamukkale Üniversitesi öğrencileri de alanlara indi. Yüzlerce PAÜ’lü öğrenci sosyal medya aracılığıyla organize olarak Delikliçınar Meydanı’nda bir araya geldi.

ic-1

Öğrenciler, sloganlarla Özgecan’ın maruz kaldığı vahşeti lanetleyerek, Candoğan Parkı’na kadar yürüdü. Burada öğrenciler adına açıklama yapan Nilüfer Çelik,kadına yönelik şiddet olaylarındaki artışın iktidarın politikaları olduğunu söyledi. Çelik, Bu olayda asıl suçlu, geleceğimiz olan gencecik fidanlarımız, çocuk gelin yapılırken bir şey yapmayan, kadın taciz edilirken, dövülürken, öldürülürken sessiz kalan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile suçluların ödül niteliğindeki cezalarla teşvik edildiği Adalet Bakanlığı’dır. Bir ülkede kadınlar sokağa çıkarken ‘Acaba eve geri dönebilecek miyim?’ diye düşünüyorsa, ‘Henüz 13’ündeyken gelin, 15’inde ana olabilir’ diyenler, tarafından sadece cinsel bir meta olarak görülüyorsa, yine bir ülkede kadınlar direkt olarak iktidar diliyle ‘kız mı, kadın mı’ diye sorgulanıyorsa, bu ülkede özgürlük ve adaletten bahsetmek hayalcilik olur. Bugün vahşice katledilişi nedeniyle bir araya toplandığımız Özgecan’ları, daha dün sokak ortasında öldürülmeye çalışılan Ayşe’lerin gördüğü şiddeti lanetle kınıyoruz. Bu şiddeti temellendiren ve neredeyse meşrulaştıran, eğitim, adalet, erkek egemen aile yapısı ve bunları destekleyen tüm kurum, kuruluş ve yapıları toptan reddediyor ve tüm vicdanlı yurttaşları ‘Bu son olsun’ diyerek, bu tür yapılarla mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

ic-2

Üniversite öğrencileri açıklamanın ardından Özgecan Aslan ve şiddet mağduru kadınlar için saygı duruşu yaparak protestoyu sona erdirdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı